Kdyby nečekaně zmizel Měsíc, na Zemi by se rozpoutala nebývalá katastrofa
Měsíc není jen ozdobou noční oblohy a život na Zemi ovlivňuje víc, než bychom čekali – a to už od svého vzniku před miliardami let.
Všichni víme, že Měsíc má na svědomí příliv a odliv, tím to ale zdaleka nekončí. Jak Měsíc krouží kolem Země, jeho gravitační síla způsobuje víření roztavené hmoty hluboko v zemském jádru. Toto obří „geodynamo“ pak svým pohybem generuje elektrický proud, v jehož důsledku vzniká magnetické pole Země. „Jsme závislí na magnetickém štítu, který nás chrání před slunečními erupcemi. Nebýt Měsíce, vyjdete ven a během několika minut se spálíte,“ vysvětlují tvůrci dokumentu Nevysvětlitelná tajemství s Williamem Shatnerem na Prima ZOOM.
Přečtěte si také: Náraz gigantického tělesa dal vzniknout Měsíci. Podívejte se na ohnivou rekonstrukci
Zmizení Měsíce by vedlo k extrémům
Vliv Měsíce na Zemi nejlépe vynikne právě ve chvíli, kdy bychom nasimulovali jeho zmizení. Většina odborníků se domnívá, že vliv na Zemi by byl katastrofální a velmi rychlý. V řádu hodin po zmizení Měsíce by přestal fungovat příliv a odliv, přesněji řečeno by se rozdíl mezi přílivem a odlivem snížil až o 75 procent. To by okamžitě ovlivnilo život litorálních organismů, tedy těch, které žijí v pobřežním pásmu moří a oceánů. Mnozí zdejší korýši a měkkýši by nejspíš záhy vyhynuli, následkem čehož by se změnila druhová skladba nejen v mořích a oceánech, ale nejspíš i na souši.
Příliv a přílivové proudění navíc pomáhá mísit chladné arktické vody s teplými vodami tropů, což vyrovnává teploty a pomáhá stabilizovat klima na celé planetě. Bez Měsíce by prakticky nebylo možné předpovídat počasí a průměrné rozdíly mezi nejteplejšími a nejchladnějšími místy na Zemi by dosáhly život ohrožujících extrémů.
Mohlo by vás také zajímat: Země bude mít nový mini-měsíc: Naše planeta ho zachytí už na konci září, tvrdí vědci
V dlouhodobějším horizontu by se začala výrazně zpomalovat rotace Země, takže den by se prodloužil. To by ještě tak nevadilo, ale planeta by se zároveň rozkývala kolem své osy. Zatímco teď dosahuje – z velké části právě díky působení gravitace Měsíce – náklon zemské osy stabilních 23,5 stupně, bez Měsíce by se začal úhel měnit. V minulosti se výkyvy osy o 1–2 stupně postaraly o doby ledové, nikdo ale netuší, co by se stalo, kdyby se osa vychýlila o deset nebo třeba 45 stupňů. Dá se odhadnout, že by to pro život na Zemi mělo zcela fatální následky.