10 argumentů amerických lovců zvířat. Tohle není apríl
I Česko má silnou lovecko-mysliveckou základnu, která každoročně pořádá hony, během nichž padnou tisíce zvířat. U nás se mluví o redukci přemnožené zvěře. A jak je to v USA?
Držení střelných zbraní, ať už pro osobní ochranu nebo lov, je v USA mnohem snazší, než ve většině Evropy. Nicméně i tady je skupina lidí, která volně žijící zvířata spíše chrání, než zabíjí a lov svým známým vytýkají. Ti samozřejmě oponují svou potřebností těmito argumenty
1. T. Roosevelt taky zabíjel zvířata
Jeden z největších amerických ochranářů, Theodore Roosevelt, který zakládal dodnes plně funkční národní parky, byl taky vášnivým ochranářem. O loveckých aktivitách prezidenta Roosevelta jsme psali ve článku o jeho africké misi.
2. Peníze ze zbraní jdou do ochranářských programů
11 procent daně získaných z koupě zbraní, munici, luků a šípů generuje 371 milionů dolarů ročně na ochranu přírody.
3. Peníze z licencí jdou do ochranářských programů
Prostřednictvím státních licencí a poplatků lovci platí 796 milionů dolarů ročně na programy ochrany.
4. Peníze z povolenek jdou do ochranářských programů
Při zjišťování různých poplatků, licencí a daní získávají lovci 1,6 miliardy dolarů! Těmito „různými poplatky“ jsou míněny například jednorázové povolenky na odstřel konkrétních druhů
5.Nejlepší jídlo je ulovená zvěřina
Nejlepší formou jídla je jídlo organické. A ulovená zvěřina má nejkvalitnější maso, mnohem lepší, než z maso dobytka z chovu. Lov je tedy zárukou kvality potravin.
6. Lovem zachraňujeme zvířata
V minulém století měla celá řada dnes lovených druhů sestupnou tendenci – bylo jich čím dál méně. Péčí myslivců a cíleným odstřelem slabých jedinců se vývoj zvrátil a genofond vylepšil.
7. Díky lovu jsou pracovní místa
Rocky Mountain Elk Foundation udává, že lov udržuje v chodu 680 000 pracovních míst; od strážců a původců lovce, až po servírky a recepční v modelech, mnohé z biologů nevyjímaje.
8. Lovem udržujeme přirozenou rovnováhu
Lovci udržují přirozenou vyrovnanost populací mnoha zvířat díky tomu, že střílí predátory a přemnožené jedince.
9. Lovem v Africe chráníme místní od hladu
Studie publikovaná v prestižním časopise PlosOne (ze studie připravujeme samostatný článek) vyplývá, že sportovní lov v Zambii poskytuje 143 tun masa do venkovských vesnic s odhadovanou hodnotou 600 000 USD.
10. Nikdy se neomlouvej.
Eva Shockey tuto filosofii lovecké hrdosti shrnuje: "Jako lovci potřebujeme být silní, spojit se jako jeden a nikdy se neomlouvat za to, že jsme to, čím jsme! Měli bychom svou energii soustředit na to, abychom byli nejlepšími lovci, abychom vyzývali k etice, úctyhodnosti a zodpovědnosti a abychom pokorně podporovali naše hrdé dědictví."
Můžeme si o tomto desateru myslet cokoliv, od toho, že je "pěkně demagogické", až po to, že na argumentech něco je. Faktem ale je, že je v myslích amerických lovců, ne-li celé, tak jednotlivé body určitě, silně zakořeněné.
Text: Topi Pigula