Záhadný HAARP skončil. Anebo je to jinak?
Zařízení, které prý může způsobovat zemětřesení, tornáda a další katastrofy, končí. Z prapodivných důvodů...
Nenajde se snad jediný příznivec spikleneckých teorií nebo milovník záhad, který by neslyšel o podivném zařízení HAARP. Tento týden přišla nečekaná zpráva: projekt končí, nejsou na něj peníze…
Spiklenecké teorie přikládají zařízení HAARP téměř neomezenou moc. Pokud by byla pravda jen polovina toho, co se povídá, měli by Američané v rukou zbraň s božskými schopnostmi. Plně funkční síť HAARPu, globálně aktivovaná, by prý mohla nejen ovlivnit počasí a geofyzikální události, ale i vesmír a gravitaci... a dokonce i čas!
Rusko a Venezuela například obvinily Spojené státy, že pomocí HAARPu vedou geofyzikální válku. „Spojené státy vytvářejí nové integrální geofyzikální zbraně, které mohou ovlivnit médium nejbližšího okolí Země prostřednictvím vysokofrekvenčních radiových vln. … Důležitost tohoto kvalitativního skoku může být srovnávána s přechodem od chladné oceli střelné zbraně, od konvenčních zbraní k jaderným. Tento nový typ zbraní se od těch předchozích typů liší v tom, že médium blízkého okolí Země se najednou stává předmětem přímého vlivu a jeho součástí,“ znělo prohlášení Ruské dumy.
Co je na tom pravdy? Renomovaní fyzici tvrdí, že je to nemožné, milovníci fantaskních teorií věří prakticky všemu. Teď ale dostane spiklenecká teorie zásadní ránu.
A to je konec, přátelé!
HAARP neboli High Frequency Active Auroral Research Program byl totiž uzavřen, a to už na konci května. Celá základna v Aljašském městě Gakona je nyní opuštěná a zapečetěná. Bývalý šéf programu Dr. James Keeney řekl novinářům: „Projekt prozatím skončil. Vše je nyní zabezpečené, ale vybavení není funkční.“ Příčina: nedostatek financí. HAARP nebude fungovat ještě nejméně 6 týdnů. Než se ho ujme nový dodavatel, který by měl vše výrazně reorganizovat. O projekt se totiž vždy pro americkou vláda stará soukromá společnost.
Dobře informovaní už tušili delší dobu, že by to takhle mohlo dopadnout. Již na konci loňského roku varovali vědci, že na provoz zařízení nebude dost peněz a letos už ani HAARP nepožádal o peníze pro rok 2015. Velice rozhořčení jsou především univerzitní vědci, kteří se zprávu doslechli na poslední chvíli a jejichž práce je na zařízení založená.
Kde sehnat peníze?
Univerzity však ve svých rozpočtech dostatek peněz nenajdou, jedinou nadějí pro HAARP je teď americká armádní agentura DARPA. Ta se pro USA stará o superprojekty, které mají překračovat hranice současného poznání – ale současně by mohly sloužit potřebám vojáků. Právě DARPA má ve svých financích na příští rok částku skoro 9 milionů dolarů určenou na výzkum bouří v magnetosféře. A v tom by mohlo zařízení HAARP pomoci a současně by získalo peníze alespoň na jeden další rok…
Příčinou uzavření HAARPu byl nejen nedostatek financí, ale také ekologie. Naftové generátory, které dávají šťávu do přístrojů, jsou natolik zastaralé, že je nový americký zákon o čistotě ovzduší nedovoluje používat. A na nové není dost peněz. Provoz tohoto projektu je totiž extrémně drahý: jen udržování základny v provozu stojí měsíčně v přepočtu 6 milionů korun; aby běžela na sto procent, by stálo 10 milionů korun za 10 dní!
Co je HAARP?
Projekt HAARP založilo americké letectvo. Jeho cíl je zkoumat ionosféru s perspektivou vývoje pokročilé ionosferické technologie pro zlepšení komunikačních a navigačních systémů jak pro civilní, tak i pro vojenský sektor – včetně sledování a rozvědky. HAARP disponuje radary pásma krátkých (HF) a velmi krátkých vln (UHF), měřiči změn geomagnetického pole, digisondou (sondu ionosférického šíření vysokofrekvenčních radiových vln), magnetometry a další.
Hlavním nástrojem pro ionosférický výzkum je Ionospheric Research Instrument. Jde o vysokofrekvenční vysílač, který je využíván k působení na ionosféru. V současné době se skládá z 48 antén o výšce 22 m, ale je plánováno, že na ploše 13 hektarů jich bude vztyčeno 180. Vysílač umí vysílat spojitý nebo přerušovaný signál o výkonu 3600 kW a frekvenčním rozsahu 2,8–10 MHz, jehož elektromagnetický „obraz“ může být následně sledován pomocí HF/UHF radarů, HF přijímačů a opticky. Podle týmu lidí z HAARPu je cílem sledovat procesy v ionosféře ovlivněné přirozeným vlivem sluneční interakce, stejně jako ionosféra ovlivňuje radiové signály a vyvinout technologie lépe kompenzující tyto vlivy pro lepší, přesnější a spolehlivější komunikaci, s lepšími vlastnostmi, sílou signálu, rozsahem apod.
Očekává se, že studium takto vyvolaných změn ionosféry povede k pochopení přirozeného chování ionosféry. Co do praktických aplikací, vědci angažovaní v HAARPu si od projektu slibují mj. i vyvinutí technologie pro schopnější skenování i pod hladinou moře či pod zemským povrchem.