Konspirační teorie kolem nového koronaviru: Tvrzení, že jde o čínskou biologickou zbraň, má jediný zdroj

Probíhající epidemie nového koronaviru v Číně má na svém kontě přes 200 obětí a deset tisíc nakažených – a nepřekvapivě vedla k dezinformacím a konspiračním teoriím.

S tou hlavní přišel deník The Washington Times, podle kterého koronavirus 2019-nCoV unikl z biologické laboratoře ve Wu-chanu, která kromě civilního výzkumu pracuje i pro čínskou armádu. A nemá vyvíjet nic jednoduššího než účinné biologické zbraně.

Přestože toho o novém koronaviru zatím není moc známo, je jisté, že je příbuzným s původci onemocnění SARS a MERS, které si v uplynulých 17 letech vyžádaly stovky obětí. Zatímco epidemie SARS propukla v listopadu 2002 v čínské provincii Kuang-tung, onemocnění MERS zasáhlo v roce 2012 především Blízký východ. Jisté je, že se nový koronavisrus od těch předchozích liší vyšší virulencí (rychleji se šíří) a naopak menším procentem úmrtí.

Je koronavirus biologická zbraň?

Jenže právě rychlost růstu počtu nakažených podporuje konspirační teorie o tom, že virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu, kde byl uměle kultivován jako biologická zbraň. Stoupenci těchto teorií berou zavděk jakýmikoliv náznaky včetně pomalé reakce místních úřadů. Ty totiž po prvních prokázaných onemocněních na konci prosince 2019 držely nad vším informační embargo a především nepodnikly žádná významnější opatření, aby šíření koronaviru zabránily.

Jediným činitelem, který tuto teorii podpořil, je pak bývalý důstojník izraelských tajných služeb Dany Shoham. Podle něj má biologická laboratoř ve Wu-chanu přímou spojitost s vývojem tajných biologických zbraní v Číně.

Konspirace se šíří jako blesk

Zpráva se pochopitelně šířila rychlostí blesku. Texaská rozhlasová stanice KPRC umístila informaci z The Washington Times na své webové stránky s tím, že „někteří zpravodajští odborníci jsou přesvědčeni, že odpovědnost nese vojenské oddělení čínských biologických zbraní“. Tak se spekulace jediného bývalého zpravodajského důstojníka změnila na názor „zpravodajských odborníků“. Komentátorka listu Toronto Sun Candice Malcolm se pak vzápětí ve svém youtubovém pořadu dotazovala, „proč maintreamová média nemluví o původu smrtícího viru? Může snad být spojován s čínským programem biologických zbraní?“

Celá konspirační teorie tak nakonec stála na tvrzení plukovníka Danyho Shohamy, který se v minulosti skutečně věnoval sledování biologických vojenských programů v různých zemích světa. V roce 2017 ale pro ruské propagandistické Radio Sputnik uvedl, že Islámský stát předal své know-how ve výrobě biologických zbraní spícím islamistickým buňkám v Evropě. To se ukázalo jako nepravdivé.

Prepeři vědí své – bude to peklo

Teorie o vojenském původu nového koronaviru není jediná. Server BuzzFeed News sestavil celkem 25 mýtů, podvržených snímků i úplných nesmyslů vztahujících se k nynější epidemii koronaviru. Stejně tak webové stránky takzvaných preperů, tedy lidí chystajících se na údajnou apokalypsu, varují před podobným rozsahem epidemie, jaký měla španělská chřipka na konci první světové války.

Na sociálních sítích se také objevily zaručeně pravé grafy předvídající pro příští měsíc 11,5 milionu nakažených a přes 800 000 obětí. To by dalece překonalo například rozsah chřipkové epidemie v USA, během níž se od září nakazilo chřipkou asi 100 000 lidí a desítky jich zemřely.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom