Elon Musk posílá vesmírnou loď neobvyklým směrem. Budou se v ní mimo jiné pěstovat houby
Mise pojmenovaná na počest polárního škuneru Fram2 umožní čtyřem dobrodruhům v lodi Crew Dragon opakované přelety nad severním i jižním pólem. Po této dráze ještě žádná pilotovaná loď neletěla.
Loď Crew Dragon od společnosti SpaceX vlastněné Elonem Muskem, nejbohatším mužem planety a nejvlivnějším našeptávačem amerického prezidenta Donalda Trumpa, míří do vesmíru na unikátní misi. Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartuje ráno 1. dubna 2025 v 03:46 SELČ a zamíří atypicky jižním směrem. Start nosné rakety Falcon 9 s kabinou Crew Dragon C207 Resilience můžete v přímém přenosu sledovat tady:
Přečtěte si také: Jak dron za pár rublů prorazil štít reaktoru v Černobylu. Válku jsme nezvažovali, řekl inženýr
Loď o průměru čtyři metry s hermetizovaným prostorem o objemu 9,3 m3 si od Elona Muska pronajal maltský investor čínského původu Čchun Wang. Spolu s ním se do vesmíru vydají 38letá norská kameramanka a filmová režisérka Jannicke Mikkelsenová (velitelka mise), australský polární badatel Eric Philips (pilot) a elektroinženýrka a polární výzkumnice Rabea Roggeová (letová specialistka), která se tak stane vůbec první astronautkou v německé historii.
Misi financuje Čchun Wang, který kromě toho, že investuje do kryptoměn, je také vášnivým obdivovatelem polárních oblastí. Proto také sestavil posádku mise z lidí, u nichž našel stejnou zálibu. I název mise Fram2 odkazuje na průzkum polárních oblastí. S lodí Fram se v letech 1893-1912 do Antarktidy i Arktidy plavili polárníci Fridtjof Nansen, Otto Sverdrup a Roald Amundsen.
Jak dopadne přistání?
Po startu se loď Crew Dragon vydá neobvyklým jižním směrem a vystoupá na oběžnou dráhu ve výšce 425 až 450 kilometrů nad Zemí se sklonem 90° (tedy kolmo) k zemskému rovníku, takže bude prolétat nad oběma zemskými póly. Jde o atypickou dráhu – dosud nejvyššího sklonu dráhy 65° bylo dosaženo v roce 1963 při letu lodi Vostok 6 s první kosmonautkou světa Valentinou Těreškovovou.
Během čtyřdenní mise posádka uskuteční na 22 vědeckých experimentů, mimo jiné chce vůbec poprvé ve vesmíru pěstovat houby. Netypický bude i závěr celého letu. SpaceX počítá nejen s možným místem přistání v Mexickém zálivu u ostrovů Dry Tortugas na jihovýchodě Floridy, ale také s několika lokalitami blízko kalifornského pobřeží Tichého oceánu. Podle odborného webu Space.com se přitom posádka bude muset obejít bez pomoci zvenčí – cílem je totiž vyzkoušet, zda je schopna se z lodi dostat jen vlastními silami.
Zdroj: Space.com, Spaceflight Now
Video, které jste mohli minout: Dobývání severního pólu skončilo fiaskem a krachem. Podívejte se, co zbylo z krásné lodi