Vědci: Voda na Zemi je starší než Slunce. Je to vůbec možné?
Tak až se budete sprchovat, mějte to na paměti!
Světová média, stejně tak jako Prima ZOOM, použily stejný titulek. Voda na Zemi je starší než Slunce. Výstižněji nový objev ani popsat nejde...
Slunce je pro nás neměnnou entitou, jež zdobí nebe tak nějak odjakživa. Už když se chvěly životem první archebakterie, svítilo jim k tomu slunce. Dokonce když se v prapolévce života začaly spojovat neživé chemické komponenty v první sloučeniny blízké bílkovinám, byly Slunce a voda u toho. Běžný předpoklad je, že Slunce žhnulo dříve, než se na Zemi objevila voda. Jenže nové důkazy tuto „pravdu“ vyvracejí. Naše životodárná hvězda je stará zhruba 4,5 miliardy let, ale voda vyskytující se na Zemi má datum narození nejen mnohem starší, ale její vznik je mnohem vzdálenější, než se dosud předpokládalo.
Voda stojí, alespoň v pozemských podmínkách, za vznikem života. Neseme si ji v buňkách, ztrácíme ji v slzách, bez ní se obejdeme maximálně několik málo dnů. Nejnovější vědecké výzkumy ukazují, že „naše“ voda má meziplanetární a extrémně chladný původ. Vědeckou komunitu o tom informoval jeden z nejprestižnějších vědeckých časopisů, americký Science. „Voda se vyskytuje v celé naší sluneční soustavě. Nejen na Zemi, ale na zledovatělých kometách a měsících, i ve zastíněných planinách Merkuru. Voda byla zjištěna v minerálních vzorcích meteoritů Měsíce a Marsu,“ shrnuje všudypřítomnost vody server sciencedaily.
Hlavním hrdinou historického příběhu vody je deutherium, těžší izotop vodíku, jenž byl mimo jiné používán při vývoji atomové bomby. Rozdíl v hmotnosti jednotlivých izotopů činí vodík jinak náchylným k chemickým reakcím. Různé izotopy vodíku tvoří vodu, tedy chemickou sloučeninu vodíku a kyslíku, „různou“. Led vzniklý v mezihvězdném prostoru má vysoký poměr deutheria, což naznačuje, že vznikl za extrémně nízkých teplot. Led, tedy zmrzlá voda tohoto typu, by na Zemi neměla vhodné podmínky pro svůj vznik. Molekuly vody vlastně v sobě nesou informaci o svém původu. Je to zhruba stejné, jako my lidé si v genech neseme informaci o svých rodičích.
Simulujme, programujme!
Vědecký tým vedený Ilsedore Clevesem připravil počítačovou simulaci, jejímž cílem bylo ukázat, zdali se voda na naši planetu dostala z mezihvězdného prostoru a jakým způsobem a kdy vznikla. Tým vytvořil modely ukazující podmínky v protoplanetárním disku, tedy v raném stádiu sluneční soustavy, a zaměřil se na to, jak moc by byl led vzniklý „tehdy a tam“, tedy před vznikem Slunce, odlišný od vody vzniklé později na Zemi.
Výsledky byly překvapující. „Naše výsledky ukazují, že významná část naší sluneční soustavy je tvořena vodou, nejzákladnější složkou k podpoře života. Ta je starší než Slunce, což znamená, že organicky bohaté mezihvězdné ledy se pravděpodobně vyskytují ve všech mladých planetárních systémech,“ napsal Conel Alexander, přední vědec Carnegie Institution of Science.
Zastánci teorií o UFO a zelených mužíčcích mají teď další prach pro děla svých argumentů. Pijeme stejnou vodu, jako jiní tvorové (pokud existují) ukrytí v hlubinách vesmíru?
Text Topi Pigula