V bezpečnosti Země je teď obří díra. Ničivé komety si už nevšimneme!
Austrálie přestala financovat program, který měl sledovat, jestli se k jižní polokouli neblíží nějaké nebezpečně velké těleso.
Celou jižní polokouli Země střeží před tělesy z vesmíru jeden jediný výstražný systém. Jmenuje se Siding Spring a objevil už řadu takových předmětů. Naposledy například kometu, která na konci září jen těsně minula Mars. A právě tento systém teď australská vláda přestala financovat.
Podle astronomů je to problém – a problém pořádně velký. „Možná právě teď k Zemi míří nějaká kometa anebo asteroid a my o tom nevíme,“ postěžoval si pro Guardian Australia astronom Bradley Tucker. Právě australské zařízení bylo totiž zdaleka nejúspěšnějším ústavem, který se na odhalování potenciálně nebezpečných těles specializoval.
Co je už nebezpečné?
NASA má pro potenciálně nebezpečná tělesa, která by mohla ohrozit Zemi, zkratku PHA. Jde o objekty, které se přiblíží k Zemi na vzdálenost 7,4 milionů kilometrů – to je ve vesmírných rozměrech, co by asteroidem dohodil. Musí mít přitom průměr nejméně 150 metrů. Jeden z takových asteroidů zasáhl Zemi před 65 miliony lety a způsobil dobře známé vymření dinosaurů. Obrovskou explozi nad Čeljabinskem zase způsobil roku 2013 jen dvacetimetrový asteroid.
Observatoř Siding Springs vedl astronom Robert McNaught, který objevil 475 asteroidů a 82 komet. Proč tedy byl program ukončen?
Už v lednu 2013 se dostal do velkých problémů, když byla observatoř prakticky celá obklíčena plameny velkých požárů, které vloni Austrálii zasáhly. Právě obavy z poškození plameny vedly NASA k tomu, aby z projektu vycouvala – a australské úřady ji teď následovaly. Naštěstí si NASA ponechala obdobné zařízení v Severní Americe, které monitoruje vesmírná tělesa blížící se k naší severní polokouli. Takové výdaje jsou pro Američany ospravedlnitelné, přece jen na jižní polokouli nemají žádné zásadní zájmy…
Vědci se pokusili získat peníze z jiných zdrojů, například od soukromých investorů, ale zatím neuspěli… Jak to celé dopadne, vás budeme informovat i nadále.
JSOU ASTEROIDY RIZIKO? ČTĚTE VÍC!