Systém NASA proti asteroidům je naprostá pohroma, varují experti
Kdyby se k Zemi přiblížil asteroid, u nějž by hrozilo, že se s naší planetou srazí, budeme se asi spoléhat na NASA. A to je chyba...
Roku 2005 dostala americká vesmírná agentura NASA úkol od Kongresu: vyvinout program, který by měl odhalit 90 procent asteroidů větších 140 metrů v blízkosti Země. Mělo by to být hotové do roku 2020. Jak teď zjistil auditor, realita je úplně jinde…
Podle zprávy Paula Martina zatím NASA odhalila pouhých 10 procent těchto objektů a do roku 2020 se už moc zásadního nezmění. Šance na zlepšení je mizivá, zpráva uvádí, že celý program je nekoordinovaný, zmatený a probíhá spíš samospádem, než že by ho někdo opravdu řídil.
Asi nejhorší na tom je, že NASA v tomto případě neselhala kvůli nedostatku financí. Má na program rozpočet ve výši přibližně 800 milionů korun ročně – ale využívá pouhých 7 procent této částky! Například se vůbec nesnaží získat přístup k dalekohledům organizací, které by jí rády pomohly, například k těm, jež vlastní Ministerstvo obrany nebo National Science Foundation.
Riziko dopadu asteroidů na zemský povrch existuje – ukázal to například nedávno osmnáctimetrový tzv. „Čeljabinský meteorit“, který při explozi roku 2013 uvolnil sílu rovnou 30 atomovým pumám. Zraněno bylo asi 1000 lidí… Kdyby tento relativně malý asteroid dopadl na zem a nevybuchl ve vzduchu, mohly být následky řádově horší.
Spojené státy jsou si těchto rizik vědomy – a také toho, že jsou v současné době v podstatě jedinou silou, která by mohla případné katastrově zabránit. Vypadá to, že v NASA teď vypukne pořádný zmatek a asi i budou padat hlavy. Ale když jde o možnost zničení života na celé planetě, tak se samozřejmě něco dělat musí..