Umělá inteligence začala pátrat po mimozemském životě. Je to dobře, nebo ne?
Jedna z nejlepších umělých inteligencí, které existují, dostala nový úkol – hledat mimozemské civilizace.
Pojem umělá inteligence se sice používá často nepřesně, ale v tomto případě to má svou logiku. Jde o algoritmus, který je schopen se sám učit; je založený na tom, který používají společnosti Google a Netflix. Je také podobný slavnému Watsonu, který patří společnosti IBM – jen je o něco méně dokonalý.
I to ale bohatě stačí, aby byl mnohokrát rychlejší než jakýkoliv vědecký tým vybavený seberychlejší počítači. Algoritmus budu analyzovat hvězdné systémy a planety bude pátrat po indiciích, jež by naznačovaly, že u nich může být nějaká forma života.
Stroj navrhli a vytvořili vědci na University of Toronto Scarborough v Kanadě. Jeho autoři tvrdí, že při analyzování údajů a předvídání přítomnosti života je až 1 000krát rychlejší než dosavadní metody které má k dispozici například organizace SETI. Stroj navíc není omezen pracovní dobou, prázdninami ani dovolenými, může po cizích civilizacích pátrat 24 hodin denně.
Hlavní autor přístroje, Dan Tamayo, uvedl: „Strojové učení nám nabízí silný nástroj, jak vyřešit zásadní astrofyzický problém – tedy předvídat, jak stabilní jsou různé planetární systémy.“ Vědci, kteří naučili stoj pátrat po mimozemšťanech, ho půl roku trénovali na 5 000 modelech hvězdných soustav, které pro něj připravili. Stroj se na nich učil, jak správně vyhodnocovat různé údaje a také jak je interpretovat pro astronomický výzkum vedoucí k nalezení stop po mimozemském životě.
Vědecký tým využije tuto umělou inteligenci k tomu, aby studovali data z Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), který NASA začne využívat příští rok. NASA v jeho rámci chce po dva roky sledovat nejjasnější hvězdy a pátrat, zda jejich systémy neobsahují planety.
Text: MK