Lovci meteoritů našli úlomky tajemného asteroidu. Mají velmi vzácné složení
Těleso o průměru jednoho metru a váze kolem 100 kg vstoupilo do atmosféry nad Německem v neděli 21. ledna 2024. Jasně zářící bolid byl vidět až z Česka, jeho úlomky dopadly v podobě meteoritů na zem.
Už samotný vstup tělesa pojmenovaného 2024 BXI do atmosféry vyvolal nadšení. Podařilo se ho totiž zachytit několik hodin před tím a poměrně přesně předpovědět místo a čas jeho dopadu. O další překvapení se postaraly jeho dosud objevené úlomky.
Přečtěte si také: Oblohu nad Českem rozzářil meteor jasnější než měsíc. Úlomky mohly dopadnout na zem
Podle brněnského popularizátora astronomie a astrofotografa Pavla Gabzdyla jde o zástupce meteoritů, které se nazývají achondrity. Ty jsou tvořené magmatickou horninou původně tvořící kůru asteroidů, jež se rozpadly po vzájemné srážce, a které tvoří jen asi 3 % meteoritů nalezených na Zemi. „Podle předběžných odhadů by se dokonce mohlo jednat o takzvané aubrity,“ napsal na svém účtu na síti X Pavel Gabzdyla s odkazem na ještě mnohem vzácnější podskupinu meteoritů.
1/7 Našli je! Určitě jste slyšeli o bolidu, který minulou neděli časně ráno zazářil nad střední Evropou. Byl to předpovězený bolid. Maďarský astronom Krisztián Sárneczky totiž objevil původce bolidu jen pár hodin předtím, než vstoupil do atmosféry.
— Pavel Gabzdyl (@GabzdylPavel) January 28, 2024
Tím ale příběh nekončí! pic.twitter.com/EZMawoiTGn
Unikátní vstup do atmosféry
Maďarský astronom Krisztián Sárneczky, který se specializuje na vyhledávání asteroidů, objekt zpozoroval tři hodiny předtím, než prošel atmosférou. Sárneczky pracuje na Konkolyho observatoři v Budapešti a v minulosti už objevil stovky asteroidů. O nálezu informoval kolegy, přičemž 12 observatoří jeho nález potvrdilo a společně informaci zveřejnili na sociálních sítích. „Pozor: Západně od Berlína poblíž Nennhausenu se v 1:32 SEČ rozpadne malý asteroid na neškodnou ohnivou kouli. Pokud bude jasno, pozorovatelé ji uvidí,“ uvedla na síti X asi 20 minut před dopadem americká NASA.
Mohlo by vás také zajímat: Kolem Země proletěl asteroid velký jako náklaďák. Byl v těsné blízkosti naší planety
Profesionální i amatérští astronomové na mnoha místech střední Evropy mohli asteroid pozorovat ve chvíli, kdy vstupoval do atmosféry nad Německem, kde shořel, a vytvořil přitom charakteristickou světelnou stopu. Viditelný byl i z Prahy nebo severních Čech. Útvar pojmenovaný 2024 BXI byl teprve osmým, který se podařilo zaznamenat před dopadem na Zem.
„Přesně 32 minut a 38 sekund po půlnoci světového času vstoupil do zemské atmosféry po velmi strmé dráze skloněné 75,4 stupňů k zemskému povrchu malý asteroid o hmotnosti řádově 100 kg. Světelná dráha bolidu se vyznačovala velkými změnami jasnosti s několika výraznými zjasněními,“ kdy byl bolid jasnější než Měsíc v úplňku, uvedl Astronomický ústav AV ČR.
Takhle pád bolidu zachytily kamery v Lipsku:
Čím menší asteroid je, tím blíže musí být k Zemi, než ho vědci mohou zaznamenat. Některé asteroidy, které jsou blízko k Zemi, nejsou vidět kvůli záři slunce. Podle Evropské kosmické agentury (ESA) nebylo dosud objeveno 99 procent blízkozemních asteroidů menších než 30 metrů.
Zdroj: ČTK, Live Science, Astronomický ústav AV ČR, Jet Propulsion Laboratory