Plísně na ISS se naučily přežívat obří dávky radiace
Mezinárodní vesmírná stanice plesniví.
Plísně se vyskytují v jakémkoliv prostředí, kde je člověk – najdeme je dokonce i na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Astronauti tam tráví hodiny týdně ve snaze je odstraňovat a hlídat, aby jejich množství nepřekročilo hranici, kdy už to může být pro stanici i její obyvatele rizikové.
Nový výzkum těchto fascinujících organismů ale ukázal něco ještě zajímavějšího: plísně několika druhů dokáží snášet obrovské množství radiace, takže by mohly klidně žít i vně ISS. O tomto výzkumu informovali veřejnost astrobiologové na jejich odborné konferenci 2019 Astrobiology Science Conference.
Plíseň v čaji Zdroj: Se souhlasem Topiho Piguly
Penicilín ve vesmíru
Prokázali, že spóry plísní Aspergillus a Penicillium, které žijí uvnitř ISS, jsou schopné přežít vystavení radiaci dvěstěkrát vyšší, než by stačilo na bezpečné zabití člověka. Když se to přičte k jejich vysoké odolnosti vůči teplotním extrémům, vychází z toho vědcům jediný závěr: tyto organismy jsou schopné žít i na vnějším plášti kosmické stanice, tedy ve volném kosmickém prostoru!
Nesmrtelné plísně
Je to sice úžasné, ale současně to představuje hrozbu. Kdyby se takto zmutované plísně nějak dostaly zpět na Zemi, mohly by stát nezastavitelnými – množily by se a nedaly by se odstranit.
Víme už, že spory odolávají radiaci mnohem lépe, než jsme tušili a než by teoreticky měly. A to dokonce natolik, že to musíme brát v úvahu, když čistíme kosmické lodě uvnitř i zvenku,“ uvedla hlavní autorka výzkumu mikrobioložka Marta Corlesaová, která pracuje v Německém vesmírné středisku. „Když plánujeme delší mise, musíme se zaměřit i na přítomnost těchto buněk, protože spory pravděpodobně kosmickou cestu přežijí,“ dodala.
Cestuje život vesmírem v podobě plísní?
Že něco podobného dokáží bakterie, to se ví již delší dobu. Ale že to umí i plísně to je novinka, která otevírá úplně nové možnosti pro to, jak mohl vzniknout život na Zemi. Pokud se mohou kosmem šířit takto komplexní organismy, mohlo by to mít značný dopad na to, jak se kosmem šíří život. Za pár by se také v učebnicích mohly začít objevovat dnes kacířské věty jako „Na počátku byla plíseň…“ Text: Martin Kolář