Pekelná planeta KELT-9b má atmosféru složenou z odpařeného kovu – je tam 4300 stupňů Celsia
Nová pozorování nejžhavější známé exoplanety odhalila, že teplota na jejím povrchu je obdobná jako na povrchu hvězd. Její atmosféru podle vědců tvoří odpařené železo a titan.
Jestli se něco postupně učíme o takzvaných exoplanetách, pak je to fakt, že bychom měli zapomenout na Sluneční soustavu, přiznávají vědci. KELT-9b je toho příkladem – s atmosférou o teplotě 4000 stupňů Celsia by mělo jít spíš o hvězdu než o planetu.
KELT-9b objevili američtí astronomové v roce 2017. Planeta obíhá ve vzdálenosti 650 světelných let od Země v souhvězdí Labutě (Cygnus). Ultražhavá planeta velká jako dva Jupitery je ke své hvězdě asi 30krát blíže, než je Země ke Slunci, díky čemuž ji oběhne za pouhých 36 hodin. Po celou dobu oběhu je přitom KELT-9b přivrácená ke svému Slunci stejnou polokoulí, což vytváří mimořádné teplotní rozdíly. Na odvrácené straně planety může být až o 2000 stupňů nižší teplota.
Co bude s KELT-9b za 200 milionů let?
Planeta je navíc bombardována extrémně silným UV zářením, které podle vědců z jejího povrchu každou vteřinu „odpařuje“ přes 10 milionů tun hmoty. Astronomové se domnívají, že za nějakých 200 milionů let hvězda, kolem které KELT-9b obíhá, expanduje natolik, že planetu pohltí. Další možností je, že planeta se do té doby natolik zmenší, že její jádro bude podobně jako maličký Merkur obíhat své slunce. Ať už jsou ale scénáře další existence planety jakékoliv, vědci prakticky vylučují, že by na jejím povrchu mohl existovat život.