Záhada tajemných „pavouků“ z Marsu byla konečně vyřešena
Zvláštní útvary na povrchu Marsu vrtaly hlavami vědců dlouhé roky. Nyní se však konečně povedlo nalézt uspokojivou odpověď na otázku, jak a proč vlastně vznikají.
Rudá planeta Mars je stále plná záhad. Jednou z nich byly pro vědce po celé roky podivné, asi kilometr široké tmavé skvrny, které výzkumníci označili jako araneiformy, což v překladu znamená „podobné pavoukům“. Když se totiž na tyto tmavé fleky podíváte, opravdu mohou vzdáleně připomínat osminohé obyvatele tmavých koutů našich domácností.
HiPOD (25 Apr 2018): Spider Formations in Crater
— HiRISE: Beautiful Mars (NASA) (@HiRISE) April 25, 2018
Of course, these aren’t actual spiders, but that’s the name we give to these formations, “araneiform.” The spiders here would be very unusual at northern latitudes.https://t.co/HxsxdAmVxW#Mars #science pic.twitter.com/PukK7iyvXS
Teď se ale zdá, že vědci mají konečně jasno ohledně toho, co jsou tito „pavouci“ na povrchu Marsu zač. Odborníci z britské Open University si totiž dokázali malý kousek aktuálně nejzkoumanější planety naší sluneční soustavy vyrobit přímo u nás na Zemi a na něm si takového „pavouka“ vypěstovali.
Teorie vznikla již v roce 2003
Vědci se araneiformami zabývají již od roku 2003, kdy přišli s teorií, jak by mohly podivuhodné obrazce vznikat. Podle NASA tvoří atmosféru Marsu z více než 95 % oxid uhličitý, jenž v zimních obdobích tvoří na pólech planety suchý led. A když touto vrstvou ledu začnou v jarním období pronikat sluneční paprsky až na povrch rudé planety, začnou ho rozehřívat. Následné teplo začne led z CO2 odpařovat odspodu a hromadit se natolik, dokud vrstva ledu nepukne a plyn nevytryskne ven. A právě prasknutí doprovázené únikem plynu by mělo za vznikem fascinujících vzorů stát.
Space Orbiter Spots 'Hairy Blue Spider' on Mars https://t.co/1UwDJPk1xL pic.twitter.com/tUSsGwziKW
— SPACE.com (@SPACEdotcom) March 19, 2019
Výzkum polární krajiny
Ačkoli teorie vznikla již před 18 lety, hypotézu nebylo až do dnešních dní možné ověřit. Povedlo se to až díky tzv. Marsovské simulační komoře, v níž bylo možné atmosférické podmínky panující na Marsu přesně napodobit. Pavoukovitý obrazec se při experimentu skutečně objevil a vědci nyní mají rozhodně na čem stavět. Jak asi tušíte, jejich práce ověřením jedné teorie samozřejmě nekončí, protože podle vedoucí studie a planetární vědkyně Lauren McKeown „výzkum nabídl teprve první část empirických důkazů o procesu, o němž věříme, že vytváří marsovskou polární krajinu.“