4. března 2023 06:00

Mars měl největší vodopád Sluneční soustavy. Podívejte se na jev, který předznamenal zkázu

Dnes se těžko věří tomu, že by vyprahlý Mars byl někdy plný vody. Kam se poděla a co způsobilo, že se z bohatého světa stala poušť?

Čínský rover Zhurong, jenž od roku 2021 brázdí trudné krajiny Marsu, přinesl o rudé planetě spoustu důležitých informací, které mohou být užitečné pro budoucí pilotované mise na rudou planetu. Mimo jiné našel také horniny, které jsou hydratovanými minerály, a díky dalšímu průzkumu ukázal, že voda byla na Marsu před více než 3 miliardami let. Například byly nalezeny svrchní vrstvy půdy, které vytvořila voda z hlubších vrstev, případně vznikly díky tajícímu ledu.

Vodní svět

Podle vědeckých poznatků byl Mars před třemi miliardami let plný řek, jezer a oceánů. Z příčin, které dosud neznáme, ale přišel o své geomagnetické pole. To má každá planeta se stabilním jádrem, a slouží k tomu, aby chránilo povrch planety před škodlivým slunečním zářením. Přitom sahá až tisíce kilometrů od povrchu planety. Existuje několik teorií, proč jádro Marsu přestalo generovat magnetické pole, v každém případě se v důsledku toho začala ztrácet nejen atmosféra, ale také voda.

K tématu: Ledová krása na Marsu. NASA odhalila unikátní snímky, vločky tam mají neobvyklý tvar

V důsledku ztráty pole se planeta začala prudce ochlazovat a zároveň stoupla její sopečná aktivita. To vyústilo v obrovské záplavy, při nichž se voda valila z kilometrových výšin. Vznikal tak ohromný, kilometry vysoký vodopád, zřejmě největší, jaký tato sluneční soustava zažila. Rekonstrukci tohoto úkazu můžete vidět v pořadu Planety: Nové obzory na Prima Zoom. S koncem záplav začala z planety mizet i zbylá voda, následkem čehož vznikla suchá pustina. Nastalo geologické období známé jako amazonian, jež trvá dodnes.

Zdroj: Phys.org

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom