Mars měl největší vodopád Sluneční soustavy. Podívejte se na jev, který předznamenal zkázu
Planety:Nové obzory (2) – Vody Marsu
Dnes se těžko věří tomu, že by vyprahlý Mars byl někdy plný vody. Kam se poděla a co způsobilo, že se z bohatého světa stala poušť?
Čínský rover Zhurong, jenž od roku 2021 brázdí trudné krajiny Marsu, přinesl o rudé planetě spoustu důležitých informací, které mohou být užitečné pro budoucí pilotované mise na rudou planetu. Mimo jiné našel také horniny, které jsou hydratovanými minerály, a díky dalšímu průzkumu ukázal, že voda byla na Marsu před více než 3 miliardami let. Například byly nalezeny svrchní vrstvy půdy, které vytvořila voda z hlubších vrstev, případně vznikly díky tajícímu ledu.
Na Marsu byla spousta vody Zdroj: Getty Images
Medvědí obličej na Marsu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Východ Slunce za horizontem Marsu Zdroj: Getty Images
Existuje na Marsu život? Zdroj: Getty Images
Mars je dnes neživou pustinou Zdroj: iStock
Díky stabilnímu povrchu Marsu mohou vědci zkoumat i 4,5 miliardy let staré meteority Zdroj: iStock
Spojené arabské emiráty chtějí do sta let osídlit Mars. Zdroj: iStock
Vodní svět
Podle vědeckých poznatků byl Mars před třemi miliardami let plný řek, jezer a oceánů. Z příčin, které dosud neznáme, ale přišel o své geomagnetické pole. To má každá planeta se stabilním jádrem, a slouží k tomu, aby chránilo povrch planety před škodlivým slunečním zářením. Přitom sahá až tisíce kilometrů od povrchu planety. Existuje několik teorií, proč jádro Marsu přestalo generovat magnetické pole, v každém případě se v důsledku toho začala ztrácet nejen atmosféra, ale také voda.
K tématu: Ledová krása na Marsu. NASA odhalila unikátní snímky, vločky tam mají neobvyklý tvar
V důsledku ztráty pole se planeta začala prudce ochlazovat a zároveň stoupla její sopečná aktivita. To vyústilo v obrovské záplavy, při nichž se voda valila z kilometrových výšin. Vznikal tak ohromný, kilometry vysoký vodopád, zřejmě největší, jaký tato sluneční soustava zažila. Rekonstrukci tohoto úkazu můžete vidět v pořadu Planety: Nové obzory na Prima Zoom. S koncem záplav začala z planety mizet i zbylá voda, následkem čehož vznikla suchá pustina. Nastalo geologické období známé jako amazonian, jež trvá dodnes.
Zdroj: Phys.org