7. května 2024 15:15

Astronomové vyhlížejí nejjasnější kometu století. Pouhým okem bude vidět celé týdny

Když se řekne C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), zrychlí se všem lovcům komet tep. Tento posel ze vzdáleného Oortova oblaku je na cestě ke Slunci a slibuje největší kometární show od roku 2020.

Kometa se do astronomických tabulek dostala v únoru 2023, kdy ji coby mlhavou skvrnku vzdálenou od Slunce přes 18 miliard kilometrů zaregistrovala jihoafrická observatoř systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) a zpětně i čínská observatoř Tsuchinshan, tedy Fialová hora. Od té doby se vytrvale blíží ke Slunci a také k Zemi.

Přestože pravé pozorovací žně přijdou až ve druhé polovině roku 2024, už teď se daří kometu C/2023 A3 sledovat a také fotit. „Tento snímek jsem pořídil včera na 200mm ohnisko ze Záhořic v České republice,“ napsal v neděli 5. května na svém facebookovém profilu astrofotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

LITTLE BIG COMET: Comet C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) is slowly approaching the Sun from the far reaches of the Solar...

Posted by Petr Horálek Photography on Sunday, May 5, 2024

Přečtěte si také: Dvě komety najednou. Zatmění Slunce přineslo unikátní objev, který málem zůstal bez povšimnutí

Pozorování komety

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) bude nejblíže Slunci v pátek 27. září 2024, a to na vzdálenost 58,6 milionu km. V té době bude v našich podmínkách viditelná jen brzy ráno kolem 05:30 SELČ těsně nad východo-jihovýchodním obzorem. Odhaduje se, že by kometa v té době mohla mít jasnost zhruba jako hvězdy ve Velkém voze, optimisté doufají v ještě „zářivější“ hodnoty. Kometa se postupně přesune na večerní oblohu a od 10. října by měla být vidět asi 40 minut po západu Slunce těsně nad západním obzorem.

Ještě lepší podmínky k pozorování ale nastanou po 12. říjnu, kdy se kometa přiblíží na nejkratší vzdálenost k Zemi (konkrétně na méně než 44 milionů kilometrů). V následujících dnech by měla být viditelná nad západním obzorem i z velkých měst podobně jako kometa C/2020 F3 (NEOWISE) v roce 2020. Po 18. říjnu nebude pozorování rušit Měsíc, který po úplňku začne vycházet později v noci.

Mohlo by vás také zajímat: Vzácná „rohatá“ kometa je po 71 letech opět viditelná ze Země. Jak ji nejlépe pozorovat?

Polohu komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na hvězdné obloze si už teď můžete průběžně kontrolovat pomocí nástroje The Sky Live. Vzdalující se kometu C/2023 A3 bude možné pozorovat pouhým zrakem ještě do začátku listopadu, malým dalekohledem pak až do prosince 2024.

Zdroj: Česko-Slovenská Astronomická tlačová agentura, BBC

Video, které jste mohli minout: Polární záře nad islandskou sopkou chrlící lávu

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky Měsíc kometa Slunce Petr Horálek Česko observatoř Velký vůz Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System C/2020 F3 (NEOWISE) C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

Populární filmy na Prima Zoom