Zajímavosti o Michaelu Collinsovi: Nejosamělejší muž ve vesmíru unikátně vyfotil celé lidstvo
Astronaut Michael Collins sice zemřel ve věku 90 let jako „zapomenutý astronaut“ z mise Apolla 11, jeho život si však zaslouží spoustu vzpomínání.
Zatímco jména Neila Armstronga a Buzze Aldrina zná asi každý, na třetího astronauta z mise Apolla 11 si vzpomenou jen někteří. Michael Collins, jenž nás opustil ve středu 28. dubna 2021, sice nepózoval u americké vlajky na povrchu Měsíce, jeho funkce však byla neméně důležitá – a díky samotě na měsíční orbitě má na kontě dokonce i jedno z lidských prvenství. Co všechno o něm nespíš nevíte?
1. Elitní testovací pilot
Collins měl po otci armádní krev a jeho kariéra byla zajímavá dávno před tím, než se navlékl do skafandru. Byl totiž pilotem a byl tak dobrý, že se z něj stal elitní testovací pilot experimentálních strojů letectva. Pilotů, kteří by se mu vyrovnali, existovala v 60. letech jen hrstka. A to nejen v USA, ale po celém světě.
Michael Collins suited up in his flight suit at Edwards AFB shortly after graduating from USAF ARPS as a test pilot. pic.twitter.com/XXczwrYSKx
— Alec Hutchinson (@BP_Hutch) August 3, 2019
2. Vesmírný kovboj i mimo Apollo 11
Apollo 11 nebylo první vesmírnou misí, které se Collins účastnil. V roce 1966 strávil tři dny na zemské orbitě v rámci mise Gemini 10, na které získal zajímavé prvenství. Byl totiž prvním člověkem, který kdy během jediné mise vyšel z lodi do volného vesmíru víckrát než jednou. Trénoval také na misi Apollo 8, nakonec však během ní pracoval v kontrolním centru.
🆘My Fellow Americans. Apollo 11🇺🇸Astronaut Michael Collins🇺🇸passed away today April 28,2021 .
— Glenn Roth (@groth1945) April 28, 2021
Collins flew the Apollo 11 Command Module around the moon in 1969 while crewmates Aldrin &Armstrong walked on the moon surface.
May this great TEST PILOT and ASTRONAUT RIP✅🇺🇸 pic.twitter.com/HdE09u7wB7
3. Skromný kolega
Ačkoli se mu říká „zapomenutý“ nebo „nejosamělejší“ astronaut, faktem je, že Collins svou izolaci během mise Apolla 11 nijak negativně neprožíval. Naopak se několikrát nechal slyšet, že cítil „uvědomění, očekávání, spokojenost a důvěru“. A že měl z mise radostné pocity. Collins si uvědomoval, jak důležitého okamžiku je součástí, a tak mu ani nebylo líto, že kvůli pozici lodě na odvrácené straně Měsíce neslyšel Armstrongovu slavnou větu o malém krůčku pro člověka a velkém skoku pro lidstvo. Ostatně sám přiznal, že měl primárně strach o to, aby kolegy nemusel na Měsíci v případě nevydařeného odletu zanechat.
Dear Mike,
— Dr. Buzz Aldrin (@TheRealBuzz) April 28, 2021
Wherever you have been or will be, you will always have the Fire to Carry us deftly to new heights and to the future. We will miss you. May you Rest In Peace. #Apollo11 pic.twitter.com/q4sJjFdvf8
4. Navrhl slavný symbol vesmírné mise
Na kulatém obrázku amerického orla na Měsíci se Zemí v pozadí se měli shodnout všichni astronauti, kteří se na misi Apolla 11 podíleli. Collins byl však tím, kdo orla navrhnul umístit na Měsíc a Zemi dát do pozadí tak, aby na ní byly vidět oba americké kontinenty. Také se zasadil o to, aby bylo vše v přirozených barvách. Vrchní představitelé NASA původní návrh odmítli, neboť se jim nelíbila agresivní póza orla s roztaženými pařáty připravenými k přistání. Jakmile však orel dostal do pařátů olivovou ratolest, již původně třímal v zobáku, celý návrh byl schválen. Collins si ale neodpustil poznámku, že takto přece orel nemůže přistát. Zkrátka vtipálek.
5. Po návratu z vesmíru vystudoval Harvard
Ačkoli měl Collins v životopise bakalářský titul z prestižní vojenské akademie a po návratu z vesmíru měl nabídku i na další misi, kde by na Měsíci skutečně přistál, rozhodl se věnovat studiu. Dostal se na Harvard a 5 let po misi Apolla 11 odpromoval v jednom z univerzitních obchodních programů.
We mourn the passing and celebrate the life of our former director and astronaut Michael Collins. His vision and extraordinary achievements helped define our museum, and his wit, warmth, and wisdom will always be a part of our work. pic.twitter.com/Z8VPRSfabs
— National Air and Space Museum (@airandspace) April 28, 2021
6. Zasloužil se o významné muzeum
Collins byl prvním ředitelem amerického Národního muzea letectví a kosmonautiky. Nejenže dohlížel na design i konstrukci jeho hlavní budovy ve Washingtonu D. C., pod jeho vedením muzeum v roce 1976 otevřelo ještě před plánovaným termínem, a dokonce i ušetřilo v rámci rozpočtu. Jen během prvního roku přilákalo 10 milionů návštěvníků a dodnes zůstává jedním z nejpopulárnějších muzeí na světě.
While I never had the opportunity to meet him, I did inherit the office in @SmithsonianAIB of founding @airandspace director, and Under Secretary, Michael Collins. Thinking of his legacy and all he gave to the @Smithsonian today. https://t.co/eWVmoIVdi3 pic.twitter.com/hRQn4HArdz
— Darren Milligan (@DarrenMilligan) April 28, 2021
7. Fotografie s celým lidstvem
Collins má na kontě i jednu zcela unikátní a nenahraditelnou fotografii. Je na ní zachycený měsíční modul s Armstrongem a Aldrinem, který se vrací k lodi na orbitě, zatímco na pozadí svítí planeta Země. Michael Collins v ten moment vyfotil prakticky celé lidstvo. S jedinou výjimkou – on sám bude navždy tím, kdo na fotce chyběl.
Always think of this photo when Michael Collins is mentioned. The only person in the entire history of humanity not to be in the field of view. RIP Michael Collins pic.twitter.com/uAEASDun8J
— Bob Pont (@pontbob) April 28, 2021