Meteorit z Marsu obsahuje 10krát více vody než je běžné
Američtí vědci zkoumají malý marsovský meteorit, který obsahuje desetkrát více vody než jiné meteority z rudé planety.
Na svém webu o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Tento nový typ meteoritu byl nalezen v roce 2001 na Sahaře.
Zmíněné 320gramové kosmické těleso označované jako NWA 7034 odborníci nazývají "Černou kráskou". Po důkladném ročním výzkumu vědci zjistili, že meteorit byl zformován před 2,1 miliardou let na počátku současného marsovského geologického období označované jako Amazonian.
"Stáří NWA 7034 je důležité, neboť je podstatně starší než většina marsovských meteoritů," uvedl Mitch Schult z programu NASA na výzkum Marsu. "Nyní se nám dostal pohled do historie Marsu ve zlomové době jeho vývoje."
Co vypráví kámen z Marsu?
Složení meteoritu může ovlivnit současné představy o geologii Marsu nebo ovlivnit pátrání amerického robotického vozítka Curiosity, které na povrchu rudé planety hledá od srpna stopy po možné existenci života.
NWA 7034 tvoří spojené částečky čediče. Tato vyvřelá hornina vzniká rychlým ochlazením magmatu. Vysoký obsah vody může podle vědců být výsledkem vzájemného působení hornin a vody v marsovské kůře. Meteorit má také různé izotopy kyslíku, které již byly nalezeny v jiných tělesech z Marsu, což je zřejmě důsledkem reakce s marsovskou atmosférou.