3. ledna 2023 21:45

Až 200 meteorů za hodinu, nádherná podívaná je tady: V kolik hodin nejlépe uvidíte Kvadrantidy?

Oblohu osvětlí jeden ze tří největších meteorických rojů roku. Lednové Kvadrantidy nabídnou až 200 meteorů za hodinu, k jejich pozorování si ale musíte přivstat.

Důkazem toho, že zimní noční obloha si na rozdíl od mnoha z nás nemůže vzít po silvestru volno, je meteorický roj Kvadrantid. Ten je sice aktivní od 1. do 10. ledna, pokud ale chcete zažít opravdovou světelnou show, doporučujeme zaměřit se na brzké ranní hodiny v noci ze 3. na 4. ledna 2023. Kvadrantidy vrcholí přesně ve 4:40 SEČ, blížící se úplněk nicméně bude pozorování rušit.

Měsíc versus meteory

Radiant Kvadrantid leží v již neexistujícím souhvězdí Zedního kvadrantu (zrušeno v roce 1922), tedy v dnešním souhvězdí Pastýře, jež bude vysoko nad severním obzorem. Podle astronoma a fotografa Petra Horálka je tak nejlepší meteory roje vyhlížet po půlnoci až k rozbřesku. „Bohužel nebude Kvadrantidám přát Měsíc, který je v čase maxima ve fázi zhruba dva dny před úplňkem a bude pozorování rušit svým svitem. Zapadá však ještě za tmy, po 5. hodině ranní, takže několik desítek minut do úsvitu (přibližně do 6. hodiny) bude možné sledovat meteory na bezměsíčné obloze,“ uvedl Horálek.

Kvadrantidy budou oblohu křižovat s proměnlivou frekvencí 60 až 200 meteorů za hodinu, přičemž jako průměr se udává 120 meteorů. Kromě rušivého vlivu Měsíce v neprospěch pozorování hraje krátké trvání maximální aktivity roje, jež činí zhruba šest hodin. S ohledem na měsíční fázi budou mít Kvadrantidy jednoznačně nejlepší podmínky až v roce 2025.

Mateřským tělesem Kvadratid je asteroid 2003 EH1 klasifikovaný jako blízkozemní objekt skupiny Amor. Asteroid byl objeven 6. března 2003 astronomy z programu LONEOS na stanici Anderson Mesa poblíž Flagstaffu v Arizoně v USA.

ZDROJ: Astrofyzikální progresy z Opavy

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom