3. listopadu 2024 07:05

Jak se volí z vesmíru? Speciální proces je zábavně složitý

Spojené státy čekají prezidentské volby, jejichž výsledky možná budou velice těsné. Jak se říká, rozhodovat bude každý hlas… a volit se rozhodně bude i z vesmíru.

Účastnit se voleb americkým astronautům umožňuje speciální zákon, platný od roku 1997. Volební procedura je pro ně ale o chlup složitější než pro běžné americké občany. Celý proces totiž musí začít ještě před startem.

Trnitá cesta volebního lístku

Astronaut se totiž musí zjistit, které volby se během jeho nepřítomnosti budou konat, a vybere si, kterých z nich se chce zúčastnit. Ke každým musí vyplnit speciální formulář, kterým potvrdí, že nebude volit v místě bydliště.

Až na jeho základě pak obdrží jedinečný volební lístek v elektronické podobě. Říká se mu absentee ballot. Ten pak už vyplní během voleb přímo na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Mohlo by vás zajímat: Vesmírní trosečníci z ISS se na Zemi vrátí až v roce 2025: Zpět je vezme loď Elona Muska

Teprve potom začíná pořádná legrace. Důkladně zaheslovaný dokument totiž putuje speciálním datovým satelitním systémem přes pozemní anténu až do testovacího zařízení NASA White Sands v Novém Mexiku. Odtamtud vesmírná agentura volební lístek přepošle do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu v americkém státě Texas.

Teprve tam si jej převezme státní úředník, který je odpovědný za to, že bude volební lístek započítán. Pro větší bezpečnost je volební lístek důsledně zašifrován a k jeho obsahu se kromě astronauta a výše zmíněného úředníka nikdo nedostane.

Ruští kosmonauti mají jednodušší systém

I ruští kosmonauti, kteří by se během ruských voleb nacházeli na ISS, se mohou voleb účastnit. Jde to ale o něco jednodušeji. Jejich volební systém totiž jednak umožňuje si v takových případech zvolit zástupce, který za dotyčného odvolí, a jednak od roku 2020 mají také možnost elektronické volby.

Zdroj: NASA,  The Moscow Times, National Air and Space Museum.

Video, které jste mohli minout: Náraz gigantického tělesa dal vzniknout Měsíci. Podívejte se na ohnivou rekonstrukci.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora