9. srpna 2024 13:05

Na oběžnou dráhu Země se umístí nová hvězda s lasery. Není se však čeho bát

Pokud se už na konci tohoto desetiletí podíváte na oblohu, možná tam najdete o hvězdu více. Ze Země byste ale neměli poznat, že se ve skutečnosti díváte na uměle vyrobené zařízení.

Pokud nepatříte mezi znalce hvězd a fanoušky pozorování noční oblohy, a hlavně pokud nežijete ve Spojených státech, pohled na tuto „umělou hvězdu“ si opravdu neužijete. Jednak nebude dost jasná na to, abyste ji spatřili bez dalekohledu, a jednak je jejím účelem něco úplně jiného než „vylepšit“ vzhled noční oblohy.

Život ve vesmíru?

Odborníci totiž zařízení plánují využívat k tomu, aby s jeho pomocí co nejpřesněji měřili intenzitu záření, které se k nám dostává od opravdových, stovky světelných let vzdálených vesmírných těles. Umělá hvězda bude ve skutečnosti družicí vybavenou osmi lasery a Zemi bude obíhat ve výšce 35 785 km.

Díky tomu, že budou mít odborníci možnost porovnání jasnosti jejích laserů s jasností různých hvězd, dokáží zásadně zpřesnit měření, která prováděli doposud a ze kterých vyčetli obrovské množství údajů. Jde přitom o poznatky, z nichž vychází mnoho moderních fyzikálních teorií a poznatků o fungování vesmíru, ať už jde o vzdálenost a typ hvězdy, nebo v jakém stádiu života se nachází.

Přesná měření jasnosti hvězd navíc mohou být využita i k tomu, abychom zjistili více o planetách, které se v jejich okolí nacházejí. „Cílem je zvládnout zjistit, zda planety obíhající cizí hvězdy mohou mít oceány, kde by se mohl nacházet nebo vzniknout život,“ uvedl v prohlášení Jamie Tayar z floridské univerzity. Ta je jednou z deseti výzkumných zařízení, která projekt zaštiťují.

Už od roku 2030

Pokud bude projekt úspěšný, mohl by nakonec vést i k lepšímu pochopení temné energie a přesnějším výpočtům rychlosti rozpínání vesmíru. Důsledky by tak mohly být skutečně dalekosáhlé, pokud se „hvězdu“ na orbit povede umístit. A to by vědci mohli zjistit už velice brzy, měla by se totiž dostat na oběžnou dráhu už koncem tohoto desetiletí.

Zdroj: University of Florida, Landolt Space Mission, BAAS, Harvard.

Video, které jste mohli minout: Našli jsme život na jiné planetě? Český geolog brzdí vědecké nadšení

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom