Jak se testují rakety, které ponesou do vesmíru turisty
Společnost SpaceX je největší nadějí pro soukromé objevování vesmíru. Na rozdíl od konkurentů už má za sebou několik úspěšných letů.
Teď má soukromý dobyvatel vesmíru v ruce nový trumf: experimentální raketu pojmenovanou pracovně Grasshopper (neboli kobylka). Ta už má za sebou první dva pokusné lety – spíše skoky – při nichž se ji podařilo úspěšně odstartovat i přistát. Pokud se bude tento stroj vyvíjet i nadále stejně úspěšně jako doposud, možná lidstvo konečně získá levnou cestu ke hvězdám.
Plán zakladatele SpaceX, miliardáře Elona Muska, totiž zní: „snížit cenu, za jakou se dostane na oběžnou dráhu půl kilogramu nákladu ze současných 1000 dolarů na pouhých 10 dolarů“. Přestože to zatím zní jako sen, pokud by se to podařilo, bylo by rázem vesmírné cestování stokrát levnější – a Homo sapiens by se tak konečně mohl stát opravdu vesmírnou bytostí.
Do vesmíru za hubičku? Proč ne!
SpaceX už částečně uspěla; roku 2008 ukázala, že je levnější než kdokoliv jiný a stala se dodavatelem 12 dopravních letů ke stanici ISS po roce 2010. Podívejte se na fotografie rakety Grasshopper při testování:
Šetřením ke kosmickému věku?
A raketa Grasshopper má být ještě výrazně lacinější než jakákoliv jiná cesta do vesmíru. Její rozhodující výhodou oproti konkurenci je znovu použitelnost. Zatímco jiné nosné rakety při letu na oběžnou dráhu shoří nebo spadnou do moře, Grasshopper by měl po odnesení nákladu do kosmu dokázat znovu přistát.
Základem pokusné rakety Grasshopper je upravená raketa Falcon 9 (stejný model, jaký doletěl k ISS) a motor Merlin vyvinutý také ve SpaceX.
Podívejte se na další fotografie z testování rakety Grasshoopet TADY.Zatímco při misi k ISS se raketa Falcon odtrhla a zřítila do oceánu, Grasshoper by měl celý první stupeň uchovat – a tak ušetřit miliony dolarů. Nový model je mnohem větší než cokoliv, co doposud SpaceX vytvořil: obří raketa stabilizovaná na čtyřech nohách se tyčí do výšky desetipatrového domu.
Doposud se s projektem dělaly velké tajnosti, teprve v listopadu 2012 uvolnil SpaceX na svém profilu Google Plus první fotografie nové rakety – a to přímo z testovací základny v texaském městečku McGregor. Raketa, která možná znamená vesmírnou budoucnost lidstva, vypadá jako obr, zejména při srovnání s okolo stojícími lidmi a autobusem.
Zatím nejdelší let Grasshopperu trval 8 sekund a je zachycen na videu:
Sice to vypadá, jako by se raketa ani nevznesla, ale ve skutečnosti se vznáší nízko nad zemí. U země se drží proto, aby byla raketa v případě havárie co nejméně poškozena. Testování Grashopperu má pokračovat nejméně tři další roky – a to do té doby, dokud nebude připraven k letu na oběžnou dráhu. Už brzy, slibuje SpaceX, se lidé kolem Grasshoppera pokusí, aby jejich raketa dosáhla nadzvukové rychlosti…
Největší úspěchy Space X:
- 28. října 2008 při 4. zkušebním letu společnost úspěšně vypustila kosmickou raketu Falcon 1 která umístila na oběžnou dráhu 165 kg těžkou družici. Společnost se tak stala historicky 1. soukromým subjektem, který z ryze privátních zdrojů vyvinul kapalinovou raketu a úspěšně s ní dosáhl oběžné dráhy Země.
- 4. června 2010 raketa Falcon 9 dopravila po startu z floridského mysu Canaveral maketu kosmické lodi Dragon na oběžnou dráhu ve výšce 250 km.
- 8. prosince 2010 byl uskutečněn první (bezpilotní) zkušební let kosmické lodi Dragon, když ji raketa Falcon 9 z téhož mysu dopravila na oběžnou dráhu (Dragon se od rakety Falcon 9 oddělila po 10 minutách), kde Dragon 3 hodiny manévrovala a nakonec se vrátila zpátky atmosférou a úspěšně přistála na hladině Tichého oceánu.
- 22. května 2012 byla z mysu Canaveral raketou Falcon 9 vynesena loď Dragon, aby se spojila s Mezinárodní vesmírná stanici (ISS), jejíž posádce nese 521 kg nákladu jako zásoby potravin, oblečení a počítače. Je to první případ připojení soukromé vesmírné lodi k ISS, mluví se tak o nové éře dobývání vesmíru.[2]
- 31. května 2012 skončila mise úspěchem. Modul Dragon přistál podle plánu v Tichém oceánu a dopravil ze stanice ISS na Zemi 660 kg nákladu.[3]
- 7. října 2012 raketou Falcon 9 byla k ISS vypuštěna kosmická loď s nákladem.[4]