Fyzika močení: američtí lékaři odhalili záhady mužského vyměšování
Američtí vědci zkoumali fyzikální zákony spojené s močením. Aby zlepšili hygienu...
Tým amerických fyziků přišel s vědecky ověřenými tipy, které se týkají techniky močení, a vydal dokonce sérii doporučení, jež mají pomoci lépe udržovat hygienu.
Vědci z laboratoře v Utahu, kteří zkoumali dynamiku kapalin, se pokusili své poznatky aplikovat v oblasti, kterou zná z běžného života každý muž, napsal server BBC. Díky nesčetným experimentům popsali, jakou reakci vyvolá proud tekutiny v toaletní míse a přišli na to, jaký způsob močení nadělá nejméně škody.
Fyzikové Tadd Truscott a Randy Hurd chtějí výsledky svého zkoumání prezentovat na setkání americké asociace fyziků (APS) koncem listopadu. Ačkoli jádro výzkumu je naprosto seriózní, vzbuzují jejich snahy úsměv a oni sami vysvětlují svou motivaci se smyslem pro humor. "Jako reakci na tvrdou a opakovanou kritiku našich matek a na rozvrácené vztahy s partnerkami vám představujeme výzkum dynamiky rozstřikování simulovaného proudu mužské moči," napsali v úvodu svého konferenčního příspěvku.
Právě spory o páchnoucí toaletu, na níž ulpěly kapky moči, nebo mužské zkušenosti s postříkanými kalhotami prý vědce přiměly k tomu, aby se na tento specifický problém související s jejich oborem podívali hlouběji. "Lidi se mě ptají: to myslíte vážně? A já jim říkám, že ano – ačkoli to může vypadat jako školní vtip, je to zároveň reálný problém," řekl BBC profesor Truscott.
Je to jen fyzika...
Odborníci proto natáčeli simulovaný proud moči mířící do toalety mikrokamerami a určovali, jak se situace mění podle toho, z jaké výšky a pod jakým úhlem moč do mísy dopadá. Podle nich je zásadním problém mužského močení vestoje už známý fyzikální jev známý pod jménem Plateauova-Rayleighova nestabilita, tedy rozpad kapalinové trysky na jednotlivé kapky.
"Proud mužské moči se rozpadá asi 15 až 18 centimetrů od ústí močové trubice. Ve chvíli, kdy dopadá do mísy, už tedy má formu jednotlivých kapek a právě tyto kapky pak můžou za stříkance na khaki kalhotách," vysvětluje Hurd. Jeho rada je jednoduchá: čím blíž tím lépe. Pokud tekutina do toalety dopadne ještě v proudu, jsou škody mnohem menší, navíc pak má dopadající tekutina menší rychlost. V domácím prostředí je to tedy pro ctitele hygieny jednoznačný argument v hádkách, zda mají muži u močení stát nebo sedět.
Všechno je to v designu
Pokud sezení není možné, může leccos změnit úhel, pod nímž proud moči do záchodu dopadá. Čím je užší, tím kapalina stříká méně. Vědci také zjistili, že někteří výrobci záchodů dokážou nežádoucí efekt stříkající moči utlumit správným designem. Roli hraje naklonění ploch nebo třeba praktická pomůcka ve formě terče, který mužům pomáhá zacílit na to nejbezpečnější místo.
Nejvíce se ale podle fyziků osvědčil starý známý trik: pokud nestojíte o stříkance, hoďte nejdřív do toalety pár kousků papíru.
ČTK