29. března 2013 06:03

Do 20 let budeme žít v kosmu, věří guru dobývání vesmíru

Už za pár let bychom mohli mít kolonie ve vesmíru. To neříká nějaký fantasta, ale zakladatel společnosti, která chce do vesmíru expandovat.

Nebude to trvat déle než 20 let a lidstvo bude mít trvalou základnu na Marsu. Ve stejnou dobu budou po sluneční soustavě poletovat tisíce družic, které vůbec nevznikly na Zemi. Svou vizi popsal Eric C. Anderson, ředitel a spoluzakladatel společnosti Space Adventures.

Základem úspěšné vesmírné budoucnosti lidstva jsou roboti, tisíce robotů, kteří se budou sami pohybovat po sluneční soustavě a těžit tam vzácné kovy. A také sami budou vyrábět své „potomky“ – další generaci robotických družic. Anderson to všechno popsal v rozhovoru pro americký magazín The Atlantic.

Kolonizace!

„Ještě dnešní generace zažijí vznik trvalé lidské kolonie na Marsu,“ naznačil v rozhovoru Anderson. Prvním krokem je těžba na asteroidech. Zatím na nich neumíme ani pořádně přistát, do 10 let by však všechno mělo být úplně jinak. „Chtěli bychom, aby se vývoj robotických družic změnil z lineárního na exponenciální.“ Slibuje si od toho, že pak budeme moci do vesmíru expandovat mnohem rychleji, než si kdy kdo myslel.

První fáze tohoto úžasného dobrodružství odstartuje už za dva až tři roky. Během ní by chtěla Space Adventures dostat do vesmíru celé roje malých raketek. Každá by měla vážit maximálně 15 kilogramů, budou však vybaveny špičkovými optickými senzory, které by měly být lepší, než cokoliv dnes máme k dispozici. Díky nim bez problémů odhalí, jaké složení mají asteroidy pohybující se v okolí Země.

Kapitalismus ve vesmíru

A až se podaří zjistit, zda jsou na nich vzácné kovy, voda nebo třeba radioaktivní materiály, bude už podle Andersona hračkou sehnat další investory, kteří by rádi tyto materiály získali. A pak do vesmíru vtrhne opravdový kapitalismus…

Zdá se, že poté, co národní kosmické agentury musely omezit své výdaje, mohl by se vesmírného výzkumu chopit soukromý sektor. A podnikatele nebudou tolik zajímat vědecké objevy, asi ale dokážou udělat z průzkumu kosmických dálek výdělečnou záležitost. A to se přece vyplatí!

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom