Bumerang ve vesmíru: vrátil by se k vám?
Co myslíte, fungoval by bumerang ve vesmíru stejně dobře jako na Zemi? Anebo by fyzika, na níž je jeho návrat založen, na oběžné dráze nefungovala?
Protože počítat to by byla hrozná nuda a zábavné experimenty na ISS od doby Chrise Hatfielda tak frčí, rozhodl se to japonský astronaut Takao Doi otestovat přímo na Mezinárodní vesmírné stanici. A ne jednou. S malým tříramenným bumerangem to vyzkoušel rovnou víckrát.
Výsledek jeho pokusu vidíte sami: fungovalo to dokonale!
Ale jak je to možné? Pohyb bumerangu totiž není založen na gravitaci, ale na aerodynamice – tvar bumerangu využívá odporu vzduchu. A ten, jak známo, na ISS je. Umožňuje tedy astronomům nejen dýchat, ale také si třeba házet bumerangem…
Jak funguje bumerang?
Vracející se bumerang má profil křídla. Pokud je vyhozen s příslušnou rotací, vytváří se aerodynamický vztlak, který jeho dráhu zakřivuje. Bumerangy k lovu jsou obvykle větší a těžší, po zasažení kořisti padají k zemi. Sportovní bumerangy jsou lehké a malé, váží méně než 100 gramů.
Existují bumerangy pravotočivé a levotočivé, pravotočivý svou dráhu zakřivuje doprava a naopak. Oba je možné házet oběma rukama, ale směr letu tím nelze ovlivnit. Je nutné respektovat jeho směr a házet zhruba 45° oproti němu. Bumerangu je třeba udělit spíše větší rotaci než dopřednou rychlost. Pokud je správně hozen, ve vzduchu působením fyzikálních sil letí po obloukové dráze a vrátí se zpět. Při návratu by se měl snášet ve vodorovné poloze. Bezpečný způsob chytání je mezi obě ruce (na způsob sendviče). Bumerang se obvykle hází s úhlem naklonění cca 45° od vertikály a směr hodu vpřed je mírně nad vodorovnou úroveň. Speciální typy sportovních bumerangů pro 'LD = Long Distance' se hází s úhlem naklonění téměř vodorovně. (wikipedia.cz)
Bumerang ve vzduchoprázdnu
Jak už jsme naznačili výše, mimo ISS, tedy v čistém vzduchoprázdnu chladného vesmíru, by se vržený bumerang k astronautovi nevrátil. Bez odporu vzduchu by jen letěl stále dál a dál – a protože ve vesmíru ani není tření, v nekonečném čase by dorazil až na hranice vesmíru…
Ale… Vždycky se najde nějaké to „ale“ – a v tomto případě je to „ale“ nesmírně zajímavé. Experti z NASA totiž spočítali, že speciálně zkonstruovaný bumerang by teoreticky mohl využívat místo vzduchu slunečních větrů.
A přesně v tenhle moment přicházejí ke slovu peníze. Protože tohle řešení už je i komerčně zajímavé: místo drahých motorů by stačilo navést kosmickou loď ve tvaru bumerangu jen na ideální dráhu a ona by se pak už sama vrátila – stejně jako bumerang vržený australským lovcem…
Připadá vám to jako utopie? Ne tak docela: když se vloni porouchal Kepplerův dalekohled a přestaly mu fungovat gyroskopy, podařilo se teleskop vyvážit právě balancováním na solární radiaci…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: