Žena se stala obézní po transplantaci stolice. Má zázračná léčba vedlejší účinky?
Léčba transplantací stolice je malý lékařský zázrak. Poprvé se ale objevila možnost, že má závažné vedlejší následky...
Zní to sice velmi odporně, ale transplantace stolice patří v současné době mezi nejnadějnější způsoby léčby celé řady nemocí. Teď se ale objevil případ, který ukazuje, že jsou s ní spojené i možné nečekané vedlejší účinky.
Nejprve ale něco o samotné proceduře. My, lidé vyspělého světa, trpíme infekčními průjmy, jež nás v extrémním případě mohou i zabít. Může za to nadužívání antibiotik měnící naši střevní mikroflóru a mikrofaunu. Původcem velkého trápení je malá bakterie, a jeden z léčebných postupů spočívá v transplantaci zdravé stolice. V posledních letech se rozvinutými zeměmi začínají šířit hypervirulentní kmeny, což vůbec není dobrá zpráva. Jak dostat „hodné bakterie zpátky“ do nemocného střeva? Co dodat stolici „infikovanou“ těmi správnými bakteriemi od zdravého dárce? Ty se dále budou množit a kolonizovat, tedy „uzdravovat“ nemocného člověka.
Jakkoli to zní nechutně, jedná se o odzkoušený postup. Dárce nesmí být antibioticky léčen, nesmí v posledních dnech jíst potravu, na niž je příjemce alergický, a nesmí trpět některými typy onemocnění (např. HIV, žloutenka, syfilis). „Dárce obdrží sterilní nádobku, večer před odběrem užije dávku projímadla a ráno v den transplantace dodá vzorek stolice o váze nejméně 50 g“ – popisují způsob odběru Sylvia Polívková a Ladislav Machala v časopise Vesmír. Následně dojde k rozmíchání výkalu ve fyziologickém roztoku a jeho vpravení do vyprázdněného střeva příjemce.
Samozřejmě je ideální, aby se sonda dostala co nejdál. Úspěšnost léčby je v porovnání s antibiotickou naprosto fantastická. Devadesát procent pro transplantaci proti třiceti až padesáti procentům u antibiotik. Lidově se takováto léčba dá nazývat všemožně, ale ať už se na ni díváme z jakéhokoli úhlu, výsledky popřít nelze.
Kde je problém?
Ze Spojených států teď ale přišly informace o ženě, která léčbu touto metodou podstoupila. Po 16 měsících se ze zcela zdravé štíhlé 32leté ženy stalo obézní monstrum s nebezpečnou nadváhou – a to přesto, že fyziologicky k tomu neměly být žádné příčiny. Pozoruhodné přitom je, že dárcem stolice pro léčbu byla také výrazně obézní žena.
Samozřejmě může to být i náhoda, ale experti na tuto léčbu upozorňují, že souvislost možná existuje. Problému se věnují v magazínu Open Forum Infectious Diseases. Vědci uvažují o tom, že by mohlo být možné, že bakterie obsažené ve výkalech způsobují změny v metabolismu příjemce.
Zajímavé je, že něco podobného naznačuje také několik studií provedených na zvířatech, konkrétně na myších. Transplantace fekálií z obézní myši na normální vedlo mnohokrát k tomu, že původně štíhlá myš začala rychle nabírat hmotnost – přičemž k tomu také nebyly žádné důvody.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: