Sluneční stát: solární byznys se mění před očima. K lepšímu?
Okna i dřevo: moderní solární panely budou všude a ze všeho.
Fotovoltaika nemá zrovna dlouhého trvání – první křemíkový solární panel byl vyvinut až v roce 1941, a dodnes zůstává solární energie ve své ceně méně efektivní než zdroje fosilní energie. Efektivita se však poslední roky výrazně zvyšuje (v poměru ceny na zisk jsou panely v roce 2012 dvěstěpadesátkrát výhodnější než panely z roku 1970), navíc solární panely slibují mobilitu a soběstačnost, na kterou dnes slyší stále více lidí i firem.
A uspěje-li dvojice nových aplikací, mohou se panely stát běžnou součástí mrakodrapů i mobilů, a to aniž bychom si jich vůbec všímali.
Solární okna?
Zní to logicky už na první pohled – okna jsou přece běžnou součástí každé obytné stavby, zvláště pak těch kancelářského ražení, kde často tvoří polovinu až většinu plochy venkovní zdi. Bylo by však možné překovat tuto enormní plochu do levné formy fotovoltaické energie?
Průhledné panely řeší hned několik problémů s dosavadním konceptem solární energie. Jedním z problémů fotovoltaiky zůstává její estetická stránka. Mohlo by se zdát, že jde o minoritní trable, sociální tlak po "červené střeše" rodinného domku je však stále nemalý. Využití panelů umístěných pouze na střeše navíc dále limituje možný zisk. Řadu společností proto napadlo zdánlivě nemožné – zakomponovat solární panely do oken a zvýšit tak energetický výnos.
Panely sice běžně chápeme jako cosi neprůhledného, nemusí tomu však tak být navždy. Nové postupy společností jako je New Energy Technologies a další se již nyní s úspěchem snaží o aplikaci solárních filmů a titěrných minipanelů do oken. A pokrok jde dále – rovněž výzkum UCLA přišel s tenkým potahem, který může být jednoduše aplikován na okna. Jeho užitek a průhlednost zatím není kdovíjaká, UCLA však na výzkumu pracuje už několik let a rok co rok své výsledky zlepšuje. Výsledek by za několik let nemusel být poznat jenom na oknech, ale i na panelech mobilních telefonů.
Jako panely slouží už zabarvená okna na tomto kanadském kostele:
Revoluční aplikace dřevěných vláken
Druhý vynález posledních dnů slibuje výrazně levnější a zároveň i ekologičtější aplikace. Spoléhá se totiž na dřevo jako významný komponent tvorby panelů nové generace.
Týmy z University of Maryland, Jihočínské technologické univerzity a University of Nebraska-Lincoln totiž přišly na způsob, jak vyvinout papírové komponenty solárních panelů. Klíč je v tvorbě dřevěných vláken s vysokou transparentností, dokonce vyšší než u stávajících komponentů. Díky tomu by mohla jak klesnout cena panelů, tak by se i zvýšila jejich efektivita.
Už běžný papír je svého druhu průsvitný, vědcům z trojice univerzit se však podařilo změnit vlastnosti dřevěných vláken s použitím metody zvané TEMPO. Ta oslabila vodíkové vazby mezi mikrovlákny, čímž změnila molekulární strukturu celého objektu. Celý postup je momentálně čistě laboratorní záležitostí, není jisté ani snadné masové uplatnění, ani nižší cena (TEMPO může celý postup nakonec prodražit). Přesto se odborníci shodují, že může jít o významný krok k dostupnější solární budoucnosti. Vzhledem k tomu, že postup využívá vysoké průhlednosti, může být dost možná zkombinovaný i s okenními panely.
Po dvou staletích průmyslové revoluce by se mohlo zdát, že technologie solárních panelů, jakéhosi zisku "energie ze světla", jde proti selskému rozumu. Ten totiž velí, že vše musí mít svůj háček. Fotovoltaika však využívá prosté energie slunce, která v drtivé většině přichází naprosto vniveč. Postupné, ale neustávající pokroky v technologii solární energie nám snad již brzy potenciál slunce otevřou skutečně naplno.
Ladislav Loukota