Ruský doping je gigantický. Ať už jejich atleti vůbec nesportují, doporučují kontroloři
Sportu se moc nevěnujeme. Jen v případech, kdy má celospolečenský dopad. A tento případ to je...
Doping a sport spolu souvisí od pradávna – už v antice brali řečtí olympionici zakázané byliny a pokoušeli se pomáhat si k lepšímu výkonu třeba i černou magií. Ale podle nové zprávy antidopingové organizace WADA zřejmě nikdy doping neměl takové rozměry, jako nyní v současném Rusku…
Zpráva organizace WADA má 323 stran – a jejím shrnutím je doporučení: žádní ruští atleti by se v budoucnosti neměli zúčastňovat mezinárodních soutěží. A platí to i pro příští olympijské hry! Co dalo expertům podnět pro tak silná slova?
Podle zprávy se síla ruského dopingu projevila nejvíce na Olympijských hrách v Londýně roku 2012. Experti dokonce použili výrazu, že ruští sportovci olympiádu svým dopingem „sabotovali“. Hlavním autorem zprávy je bývalý předseda WADA Dick Pound; za hlavního viníka označil antidopingovou laboratoř v Moskvě. Ta podle jeho vyšetřování systematicky a dlouhodobě ničila pozitivní vzorky ruských sportovců – podařilo se dokázat, že šlo nejméně o 1417 vzorků. A Pound ve zprávě dodává: „Není důvod věřit, že se to týká pouze atletiky…“
Šlo to bez vlády?
Komise WADA současně obvinila i ruskou vládu – bez jejího vědomí by podle expertů ke skandálu takového rozsahu nemohlo dojít. Pound sice přiznává, že nemá žádné přímé důkazy o zasahování vlády, ale „bylo by extrémně naivní věřit, že se aktivity takové škály odehrávaly bez explicitního schválení ruskými vládními činiteli…“ Zpráva tvrdí, že za dopingové manipulace je přímo zodpovědný ruský ministr sportu Vitaly Mutko – ten to ale již odmítl.
WADA věří, že našla systematické chyby jak na straně IAAF, tak u Ruské atletické federace. A také potvrdila, že „chyby“ byly dobře placené – jak formou přímých finančních odměn, tak různými dary a úsluhami.
Co dál? Předseda mezinárodní atletické federace IAAF Sebastian Coe už navrhl vedení této organizace, aby vůči ruským sportovcům podnikla ty nejpřísnější kroky. Mezi sankce by mohl patřit právě také zákaz účasti Ruska na mezinárodních podnicích pořádaných IAAF – což jsou prakticky všechny důležité. Navíc se vyšetřováním začal zabývat již i Interpol…
V jiných zemích už konají
Minulý týden byly ve Francii zatčeny dvě osoby, které zodpovídaly za antidopingovou politiku – například bývalého předsedu IAAF Diacka.