Nejděsivější fakta o olympiádách: Co vám o nich zatajili
Propagace a marketing nám neustále vtloukají do hlavy, že olympijské hry jsou svátkem sportu, fair play a míru. Ne že by to neplatilo, ale…
Všechny tak velké akce, jakou jsou olympiády, mají samozřejmě svou temnou stranu – a někdy je to horší než v Hvězdných válkách.
Olympijské orgie
Olympionici tradičně žijí po celou dobu her v olympijské vesnici. Zní to sice docela pokorně a skromně, skutečnost je ovšem (zřejmě) úplně jiná. Přiznáváme, že jsme osobně v olympijské vesnici během her nebyli, ale náznaků, co se tam vlastně děje, je poměrně dost.
Jen si to představte: uzavřené místo plné mladých krásných svalnatých lidí, kteří se drtivou většinu času nudí. Samozřejmě, nějakou dobu se trénuje, trochu času zaberou i samotné závody, ale většinu času je volno. A všude kolem sympatičtí lidí z exotických zemí, kteří se jen třesou na to, aby poznali někoho podobného. Jak jen to může dopadnout?
Kondomy pro olympiádu
A tady přicházejí na řadu tvrdá fakta: na posledních zimních olympijských hrách ve Vancouveru se rozdávaly prezervativy. Je to tradice už od roku 1982, ale ve Vancouveru bylo rozdáno zatím nevětší množství ochranných prostředků. Pro 6500 sportovců a funkcionářů bylo vyhrazeno 100 000 kondomů – to znamená 15 kusů na osobu.
Zdá se vám to hodně? Nám taky, ale sportovci to zjevně viděli jinak: už v polovině her totiž prezervativy došly! Kanadští organizátoři museli narychlo objednat ještě jednu nouzovou zásilku, aby byli sportovci chráněni.
Olympijské manévry
Město, kde se koná moderní olympiáda, se na dva týdny změní v policejní stát. První olympijské hry, to byla malá přátelská setkání pár stovek lidí. Všechno se změnilo v Berlíně, kde se konaly hry pod patronátem nacistů. Ti je pojali jako obří demonstraci své politické i vojenské moci. Ulice i stadiony byly plné vojáků a vojenské techniky.
Proti bezpečnosti, která doprovází moderní olympiády, však byly berlínské hry jen počítačovou střílečkou. Tak třeba v Londýně na letních hrách střežilo bezpečnost účastníků i diváků 30 000 policistů a celkově stálo zabezpečení her krásných 15 miliard korun! Do bezpečnostních operací se zapojilo i námořnictvo, letectvo a tajné služby.
Ochrana her v Londýně
Už v Londýně platily na dobu konání her extrémní bezpečnostní výjimky, které olympiádu spoustě místních značně znepříjemnily. A teď si uvědomte, že bezpečnost na olympiádě v Soči bude stát nejméně dvakrát tolik co v Londýně – tedy minimálně 100 miliard korun…
Olympijské krachy
Olympiády posledních let mají jedno společné: své hostitelské město a někdy i celý stát přivedou na mizinu. Nejlepším příkladem je Řecko – a uvidíme, jak si s absurdně vysokými náklady poradí Soči…
Řekové zpočátku plánovali, že hry roku 2004 by měly stát maximálně 4,5 miliard eur. Ale už po pár měsících se ukázalo, že tyto odhady nedávají vůbec smysl. Náklady rychle rostly a brzy dosáhly dvojnásobku. Nakonec se vyšplhaly na neskutečných 5 procent HDP celého Řecka! Podle mnoha ekonomů právě nekontrolovatelně stoupající náklady na olympiádu výrazně přispěly k ekonomickému pádu Řecka, podle jiných naopak nástup krize olympijské hry zpomalily. Jisté však je jedno: Řecku se ještě 10 let po hrách náklady na hry stále nevrátily…
Velodrom v Athénách
Ve Vancouveru na posledních zimních hrách už přistupovali k tomuto problému realističtěji: pochopili, že na hrách se nedá vydělat a náklady rovnou odepsali… Cena olympijské podívané se však dá nejlépe ukázat na japonském Naganu, kde se hry konaly v zimě roku 1998. Roku 2012 odhadli ekonomové, že každá naganská rodina přispěla na olympiádu částkou v přepočtu 600 000 korun. A to už se vyplatí…
Z tohoto pohledu to vypadá jako úplné šílenství, že se hostitelem olympiáda chtěla stát i Praha. Doufejme, že nikoho ani nenapadne se k této myšlence vracet, protože kdyby se to náhodou stalo, mohli bychom přijít na buben. A to bychom nemuseli mít nejen na něco dobrého ledově namraženého, ale třeba ani na vodu…