Revoluční zápěstní mašinka chce poslat klimatizaci do starého železa
Vědci přišli s revoluční vychytávkou – přenosnou klimatizací o velikosti náramkových hodinek.
Jak by se vám líbilo regulovat svůj pocit tepla či chladu, ať jste (takřka) kdekoliv? Právě to totiž slibuje nové zařízení, které není větší než zápěstní hodinky. Říká se mu Wristify a mohlo by navždy proměnit naše vnímání okolní teploty i spasit světové trhy s energiemi. Zařízení je směšně snadno (a levně) sestrojitelné, vytvořil ho ostatně tým několika akademických pracovníků a studentů z prestižního amerického Massachusettského technologického institutu (MIT).
Jako osobní klimatizace
Wristify přesto již vyhrálo první cenu MIT letošního zápolení MADMEC, v němž američtí studenti navrhují chytré způsoby, jak čelit energetické krizi. Jak však vysvětluje zkušený výzkumník z MIT Sam Shames, který se na vývoji Wristify spolupodílel, cílem původně nebylo ani tak zachraňování světa jako spíše prozaické vyřešení scénáře, který známe snad každý – totiž jak vyřešit situaci, kdy je pro někoho klima v jedné místnosti příjemné a pro jiného naopak příliš teplé či příliš chladné?
Cestu k Wristify pak vydláždily odborné lékařské studie o tom, jak lidské tělo vnímá okolní teplo. Při jejich pročítání Shames narazil na pozorování, podle něhož lze výrazně ovlivnit subjektivní dojem o teplotě pouhým lokálním ochlazováním či zahříváním malého procenta těla – jako když položíte ruce na led či naopak horké topení. "Lidské tělo a lidská kůže nefunguje jako teploměr. Když na vaši kůži přiložím něco chladného, tělo se na to brzy aklimatizuje a po chvíli to už jako tak chladné nevnímá." sdělil Shames pro magazín Wired.
Wristify
Wristify funguje podobně – dle svého nastavení vaše zápěstí soustavně vystavuje teplotnímu pocitu, a přiměje tak vaše tělo a mysl k vyššímu tepelnému komfortu. Zařízení cyklus neustále obnovuje, aby si tělo na proměny nezvyklo – momentálně tak pulzuje v rytmu pěti sekund zapnutí, deseti sekund bez zapnutí.
Komerční potenciál
Zařízení momentálně vypadá jako noční můra každého marketéra. I jako prototyp je však vcelku levné – jednotlivé komponenty stojí méně než 2000 korun, dle Shamese by navíc ve finále Wristify mohlo být sotva poloviční a tak co do materiálu ještě levnější, o snížení ceny masovou produkcí nemluvě. Tým za Wristify se momentálně snaží dopilovat fungování mašinky, rozhodně je však jeho cílem produkce komerční verze – a spolu s tím by přišla i změna designu. Pokud by samostatné Wristify uspělo, možná by se v budoucnu dočkalo i zakomponování do jiných chytrých hodinek nebo chytrých brýlí.
A mělo by k dispozici skutečně obrovský trh i ekologický potenciál. Statistiky za poslední roky mluví jasně: jen v roce 2007 využívalo klimatizace 87 % amerických domácností. Jiné státy na tom nejsou natolik buržoazně – pouze 11 % Brazilců má klimatizaci, v Indii to pak jsou 2 % – se zvyšováním životní úrovně se však dá očekávat, že i doposud méně bohaté státy dosáhnou na podobný luxus. A s tím jde i vyšší spotřeba energií. Do roku 2025 se tak očekává navýšení uživatelů klimatizace o miliardu lidí. Spolu s tím bude stoupat i dnes již markantní hlad po energiích. A to znamená problémy pro enokonomy i ekology.
Je samozřejmě otázkou, co by na Wristify řekli lékaři. Potenciálně může existovat celá baterie různých problémů – od možného oslabení imunitního systému po rizika lokálního ochlazování při dlouhodobém užívání. Zkušenost ovšem říká, že pokud se týmu z MIT vůbec podaří zařízení dokončit, projít prověrkami a nakonec třebas i sehnat investory a nakonec se rozšířit i do vašeho blízkého krámu, potrvá to nejméně dekádu. Takže je na prošetření všech rizik více než dost času.
Ladislav Loukota