Revoluční vynález: Slepí zase uvidí. Kamera do oka a půjde to!
Nová izraelská technologie má pomoci lidem slepým od narození – a vypadá to hodně nadějně!
V Izraeli začali zkoušet novou technologii, která by mohla umožnit vidět osobám slepým od narození. Technologie využívá bionickou kontaktní čočku a miniaturní kameru. Zařízení vyvíjí Bar Ilanova univerzita, napsal deník Haarec. Prozatím se provádějí simulační testy s vidícími osobami.
Kamera při testech snímá vizuální informace a předává signály kontaktní čočce. Z ní signály putují elektrodami do rohovky a odtud do mozkových senzorických center, kde vzniká vizuální informace.
Podle Zeeva Zalevského, který vede výzkumný tým na Bar Ilanově univerzitě, je tato technologie "dobrou zprávou pro lidstvo, zejména pro lidi slepé od narození, protože jim může pomoci vidět, aniž by se museli podrobit chirurgickému zákroku".
Star Trek realitou: Fyzici už ví, jak cestovat rychleji než světlo
Revoluční přelom
Ve světě se vývojem bionického oka zabývá několik společností, jejich výrobky ale nejsou využitelné pro lidi slepé od narození. Jde o systémy, které pomáhají lidem s narušenou sítnicí a i v těchto případech se využívá miniaturních kamer. Jsou voperovány do oka a předávají elektrické signály přímo zrakovým nervům, přičemž obcházejí sítnici.
V těchto případech je chirurgický zákrok nezbytný. Rozlišovací schopnost těchto výrobků je 16 pixelů, což je ve srovnání se zdravým okem pouhý zlomek, takže daná osoba je pak schopna rozlišit pouze světlo od tmy a stínů. Nevidí ale celé objekty ani písmena, a nedokáže se ani pohybovat zcela nezávisle.
Nejsilnější materiál světa: 10 způsobů, jak grafen změní budoucnost
Nový izraelský výrobek se dá připevnit k brýlím. Má velkou rozlišovací schopnost, protože dokáže obraz složený z množství pixelů zhustit do několika pixelů, tvrdí Zalevsky. Takto zhuštěná informace je z kamery pomocí bezdrátové technologie přenesena do bionické kontaktní čočky, v níž je 10 000 miniaturních elektrod umožňujících stimulaci rohovky.
Zalevsky řekl, že senzorické mozkové oblasti slepců dokážou informaci zpracovat podobně, jako se například slepci mohou naučit číst pomocí hmatu Braillovým písmem.