Proč trollové ovládli internet? Psychologové našli odpověď!
S trolly máme řadu nepříjemných zkušeností – a vy určitě také. Prakticky jakékoliv téma na internetu okamžitě přiláká skupinku trollů, kteří začnou napadat (většinou velmi agresivně a často i vulgárně) příspěvek, autora, ostatní diskutující a cokoliv, co se jim znelíbí.
Je těchto internetových bojovníků opravdu tolik, nebo jen jejich výkřiky znějí tak hlasitě? A proč se tito lidé chovají tak agresivně a současně sebejistě? Je to dnešní dobou, nebo internet pootevřel zatím zavřená vrátka do temnějších míst našich duší?
Američtí jazykovědci z univerzity v Houstonu studovali na diskuzních fórech velkých zpravodajských webů chování a aktivity trollů, výzkum vedl profesor Arthur Santana. Vědci pod jeho vedením analyzovali stovky až tisíce komentářů na webech Los Angeles Times, Wall Street Journal, Houston Chronicle a USA Today. Na co přišli?
Výsledky nejsou zatím vysloveně světoborné, ale mnohé naznačují. Vědci totiž našli výrazný rozdíl mezi přístupem k diskuzi mezi lidmi s reálnou a falešnou/anonymní identitou. Až 53 procent anonymních diskutérů se chová na webových diskuzích agresivně, zatímco u ne-anonymních jde pouze o 29 procent.
Je to věda!
Vědci pro tento stav používají výraz onlinový disinhibiční efekt. Zní to sice strašně vědecky a složitě, ale ve skutečnosti je to docela jednoduché. Autorem této teorie je psycholog John Suler, který na základě řady studií jako první popsal, jak „anonymita na webu spouští mnohem rychleji agresi a zbavuje člověka sebekontroly“.
Právě „neviditelnost“ umožněná anonymitou funguje podobně jako románový elixír neviditelnosti, o jakém psali třeba H. G. Wells nebo Jules Verne. I v těchto knihách se lidé, kteří ztratili viditelnost, začali rychle chovat nemorálně a agresivně. Zdá se, že geniální spisovatelé opět geniálně předpověděli budoucnost…
Kde se bere agrese?
Druhou otázkou ale je, proč se lidé na sociálních a diskuzních sítích tak rychle dokážou změnit z klidných na agresivní. Podle vědecké studie zveřejněné roku 2012 v časopise Scientific American jde o souhru několika faktorů, ale velký vliv se přisuzuje velkým médiím. Protože jde o teorii americkou, používají se jako příklady pořady jako talk show Jerryho Springera, kde se vyskytují zcela hysteričtí lidé, kteří na sebe neustále jen ječí a navzájem si odporují.
Tohle vysvětlení asi není dokonalé, v českém prostředí podobné show neexistují, a přece (jak můžeme potvrdit i z našich diskuzí) agresivních trollů u nás rozhodně není méně.
Může za to moderní výchova?
Například Dr. Matthew Bambling pokládá za důležitější to, jak dnešní výchova upřednostňuje obhajobu vlastního názoru před znalostí faktů. Pokud člověk uvěří tomu, že jeho vlastní názor je významnější než názory jiných, snadno podlehne iluzi, že názory ostatních jsou méněcenné. Od toho už není daleko k tomu pokládat za méněcenné i ostatní diskutující. A v takovém případě snadněji padají bariéry sebekontroly: pokud je náš diskuzní partner méně hodnotný než my, není problém ho urážet…