Znepokojivý psychologický trend: Proč chodí depresivní lidé na Facebook?
O sociálních sítích a jejích dopadech na lidskou duši toho víme stále ještě pramálo…
Obecně platí, že lidé vyhledávají na sociálních sítích pozitivní a úspěšné – to je v podstatě základní pravidlo Facebooku i Twitteru. Ostatně právě proto chodíte taky na facebookový profil ZOOMu, že… Ale podle posledních studií psychologů z Ohio State University jsou pohnutky smutných a depresivních lidí k návště Facebooku zcela odlišné.
„Lidé s negativními emocemi začínají na sociálních sítích vyhledávat méně úspěšné a také méně atraktivní osoby,“ popisuje profesorka Silvia Knoblech-Westerwicková, která se tímto fenoménem zabývá. Tento poznatek byl chybějícím dílkem do skládanky předchozích prací, které ukazovaly, že lidé, kteří tráví na Facebooku hodně času, jsou frustrovaní, osamělí a vzteklí. Je to tím, že právě ti depresivní tráví na sociálních sítích více času… Přičemž pozitivní statuty jejich blízkých jim jen zesilují pocit, že právě jejich život nestojí za nic.
„Zjistili jsme, že právě lidé s emocionálními problémy tráví čas tím, že hledají na Facebooku jiné, kteří jsou na tom ještě hůř než oni sami,“ popisují psychologové v odborném časopise Computers in Human Behavior výsledky výzkumu.
Jejich analýza se týkala pouhých 168 univerzitních studentů a jejich sociálních aktivit. Může se zdát, že tento vzorek je pro pořádnou kvalitní studii příliš malý, ale vědci studovali chování těchto subjektů na celé řadě pokusných scénářů.
Co to o nás říká?
Výsledek je zajímavý především v tom, že ukazuje, jak se liší přístup k sociálním sítím podle toho, v jaké náladě a s jakým přístupem je chceme využívat. Ukazuje to na jejich silné stránky a také na jejich slabiny: zatímco v normálním životě se pokoušíme ve špatné náladě najít někoho, kdo nám ji zvedne, ve virtuálním světě se naopak ve své pozici ještě víc zakopeme…
Text: RD