Facebook dokáže předpovědět, kdy se vám rozpadne vztah
Facebook o nás ví všechno. Dokonce i věci, které o sobě sami ani netušíme...
Američtí psychologové analyzovali, co všechno se dá zjistit z příspěvků na Facebooku. Vytvořili matematickou rovnici, která dokáže předvídat, jestli je váš vztah v pořádku, anebo jestli míří k zániku.
Rovnice lásky. Tedy spíše jejího konce
Jde o výzkum Jona Kleinberga a Larse Backstroma ze známé Cornellovy univerzity. Tito výzkumníci analyzovali 1,3 milionu náhodně vybraných facebookových profilů uživatelů, kteří na nich označili svého partnera. S pomocí takto nasbíraných dat byli schopní vytvořit algoritmus, který zjistí, s kým uživatel Facebooku udržuje intimní vztah – a to i když tuto informaci na svém profilu neuvede.
Facebook rozplétá sítě vztahů
Algoritmus má zatím spolehlivost 60 procent, což je při průměrném počtu přátel (kolem 300–500) opravdu docela velký úspěch. Program to pozná podle sítě vztahů – partner v ní takřka vždy zaujímá velmi specifické místo. Jak psychologové a inženýři při tomto výzkumu zjistili, představuje partner dost často spojnici mezi dvěma jinak oddělenými skupinami facebookových přátel. Jde o logický důsledek toho, že část přátel získáváme právě společně s příchodem partnera – jde o jeho známé a kamarády, s nimiž se díky němu setkáváme.
Když něco podobného zvládne Facebook, tak to (samozřejmě) zvládnou i jeho programátoři. Zdalipak si i oni "řídí" vztahy podle Facebooku. Když si dokážou "facebookově" spočítat, že vztah už končí, co kdyby ho ukončili jen proto, že "Facebook" to stejně už ví?
„Fungující partner je vynikajícím můstkem mezi dvěma světy,“ vysvětlil Kleinberg v rozhovoru pro deník New York Times. Díky tomu se dá z narušení facebookové vazby usuzovat také na narušení partnerského vztahu. Výzkumníci tuto tezi otestovali. Našli profily, u nichž byla tato vazba v grafu jasně viditelná – a po dvou měsících od prvního výzkumu je znovu analyzovali.
Zjistili, že páry s narušenou facebookovu vazbou měly o 50 procent větší šanci, že se rozpadnou, než ty, u nichž byla tato část algoritmu v pořádku. Celou studii najdete TADY.