Proč chtějí farmaceutické firmy léčit – ale ne vyléčit? Pohled předních českých expertů!
Proč nevyužíváme přírodní antibiotika a dokonce je zakazujeme dovážet do Evropy? A proč chtějí farmaceutické firmy léčit a ne vyléčit?
Ve druhém díle minicyklu o přírodních antibiotikách v pořadu Kupředu do minulosti (vysílaném na ČRo2) debatovala Martina Kociánová s MUDr. Josefem Jonášem, který se zabývá alternativní medicínou, a publicistou Jiřím Kuchařem.
Martina: Některé z přírodních antibiotik prý působí souběžně proti virům, bakteriím i plísním. To zní téměř zázračně. Která to jsou a dají se pořídit i u nás?
Jiří Kuchař: Já jsem si oblíbil cist šedavý. Mě bavil příběh, kdy si mniši kolem posvátné hory Athos všimli, že ty nejzdravější kozy mají na vousech a na bradě pryskyřici.
Tak ji začali stírat a používat. Byla to pryskyřice z růže, která se jmenuje Cistus Incanus (cist šedavý). Pokud vím, tak už se k nám dováží. O této bylině se říká, že léčí výše zmíněné spektrum.
Josef Jonáš: Umí to také některé peruánské rostliny, ale tam je to velmi komplikované, protože EU zakazuje využití jedné byliny za druhou. Teoreticky se najde vždycky důvod, protože každá bylina může mít při předávkování negativní následky.
Já si myslím, a to nikdy nikdo neprokáže, že tam existuje tlak farmaceutických firem. Protože potravinové doplňky a přírodní léky například v USA odčerpávají polovinu v lékárnách utracených peněz.
Tím pádem je to pro farmaceutické firmy velmi riziková oblast. Proto je teď taková tvrdá doba, kdy se zakazuje jedna bylina za druhou.
Jiří Kuchař: Doufám, že toto nepostihne Lapacho rojo (lapacho rudé). Španělé tomuto stromu říkali strom Inků a také strom věčného života. Ten strom se dožívá i tisíce let, průměr je 700 let. Lapacho je právě jedno z univerzálních antibiotik.
Josef Jonáš: Každý obchodník si uvědomuje, že jakmile mám alergii a dostanu antihistaminikum, že jsem vděčným zákazníkem až dokonce života, a že každou sezonu lék znovu zakoupím. Kdo by stál o to, aby se ta alergie vyléčila? Firma sice dělá výzkum a měla by vytvořit lék, který by po jedné krabičce zlikvidoval alergii, ale bylo by to pro ni nesmyslné.
Je to zamotaný kruh, ale s nadsázkou lze říci, že farmaceutická firma nemůže stát o to nemoc vyléčit, ale chce ji léčit, a to je velký rozdíl.
Pokud vás téma zajímá, celý rozhovor si můžete přečíst ZDE:
Návod na výrobu některých bylinných preparátů najdete ZDE: