Zrcadlová krabice. Jak funguje kouzelná metoda léčby amputací?
Mirror box neboli zrcadlová krabice je banálně jednoduchou a přitom překvapivě funkční metodou boje s fantómovou bolestí po amputaci končetiny. V čem přesně spočívá?
Amputace končetiny s sebou obvykle přináší takzvanou fantómovou bolest. Ta v zásadě odráží pocit, že chybějící končetina (případně zub, ňadro či další části těla) je stále na svém místě, a tak se s ní mozek pokouší hýbat. Od jemného mravenčení mohou takové pocity dosahovat i výrazné bolesti, přičemž tyto projevy postupem času odeznívají; tělu prostě nějakou dobu trvá, než si zvykne, že něco je jinak. Existuje však absurdně jednoduchá metoda, jež může těmto problémům ulehčit.
Zrcadlo v krabici
Mirror box neboli zrcadlová krabice spočívá ve dvojici krabic, které jsou postaveny vedle sebe. Jedna krabice je seshora otevřená a na vnitřní straně má zrcadlo, druhá krabice je nahoře zakrytá. Člověk s chybějící rukou se posadí tak, aby vložil zdravou ruku do otevřené krabice a viděl její odraz v zrcadle. Tím je vytvořen pocit, že má i druhou ruku, která se hýbe. Zní to možná komplikovaně, ale když se podíváte na video, bude vše vypadat jasněji:
Variací na takový vynález je samozřejmě celá řada, obvykle podle toho, jaká končetina chybí. V zásadě však jde o vytvoření iluze pomocí zdravé končetiny, která se hýbe bez bolesti, jež provází pokusy o pohyb neexistujícího údu (jak jsme popisovali na začátku). Přesné neurologické mechanismy fungování zrcadlové krabice nejsou stále detailně popsány, stejně jako nezpochybnitelná funkčnost této metody. Výzkum tedy pokračuje a je obestřen trochou tajemství, ale rozhodně se jedná o zajímavý a alespoň podpůrně účinný princip.
Originální přístup k neurologii
Nejedná se přitom o nic zcela nového. První zmínky o mirror boxu se datují do 90. let, kdy s nimi přišel vlivný neurovědec Vilayanur Ramachandran. Jeho jméno nejspíš neznáte (a pokud ano, nejspíš si ho nedokážete zapamatovat), ale tento indický vědec patří mezi špičky ve svém oboru a v roce 2011 byl dokonce časopisem Time zařazen mezi stovku nejvlivnějších lidí 21. století. Proslul především tím, že ke svým originálním závěrům používá pouze velmi omezeně moderní metody jako třeba magnetickou rezonanci. Jednoduchá zrcadlová krabice tuto filozofii dokonale odráží.
Text: MS