Děsivá budoucnost je tady: Americká společnost nechá zaměstnance čipovat!
Čipy a mikročipy patří ke stále ještě nevyužitým technologiím, jichž se mnoho z nás obává. Jaká bude jejich budoucnost? Nedávno byly učiněny další kroky k jejich zařazení do společnosti. Na co se můžeme těšit?
Apokalyptických vizí slyšíme dost, některé technologické pokroky ovšem působí skutečně děsivě. Z tohoto soudku může být i nápad na čipování lidí, o kterém se už pěkných pár let mluví. Poslední rok se pak tato myšlenka dostala z fáze nápadu až k realizaci a leckomu odkojenému sci-fi filmy začal v hlavě svítit varovný vykřičník – samozřejmě jen obrazně; alespoň zatím! Máme se čipovací technologie bát, nebo se pomalu začíná jednat o standard?
Proroci s čipy
Americká firma Three Square Market, která vyrábí prodejní automaty, přišla před pár měsíci s nabídkou, která se z pohledu normálního člověka rozhodně odmítá: svým zaměstnancům umožnila implantaci čipu, pomocí něhož by mohli platit v bufetu nebo otevírat dveře. Prostě místo standardní kartičky, kterou beztak většina z nás často někde zapomene, by měli zaměstnanci v ruce (konkrétně mezi palcem a ukazováčkem) implantovaný čip velikosti rýžového zrnka, díky němuž by na kartičku už nemuseli nikdy myslet. Šli byste do toho?
Američané totiž ano. Padesátka z 85 zaměstnanců s nabídkou souhlasila a čip si skutečně nechala implantovat. Celý proces byl samozřejmě dobrovolný, takový zájem je proto poměrně překvapivý. Three Square Market je první společností ve Spojených státech, která tuto možnost nabízí, přestože švédský startup Epicenter s touto praxí přišel už o pár měsíců dříve. A také úspěšně, kolem 150 zaměstnanců možnosti využilo také. Jedná se o novou módu, nebo pouze o bizarní výstřelky firem, jež na sebe chtějí upozornit?
Budoucnost v čipech?
Podle některých proroků je v mikročipech budoucnost a tato technologie nám všem usnadní život. Řadu karet, o něž se aktuálně musíme starat (platební karta, průkazka na dopravu, identifikační průkaz, karta pojištěnce atd.), by mohl nahradit jediný čip. Technokraté jásají, sýčkové se obávají možné zneužitelnosti; ačkoli zastánci čipů tvrdí, že v nich nebude zahrnut žádný GPS lokátor, pomocí něhož by bylo možné daného člověka sledovat, obavy o bezpečnost jsou rozhodně na místě.
Jako přiměřený kompromis se zatím jeví technologie NFC, pomocí níž je možné mít čip například ve šperku či jako součást mobilního telefonu. Takový čip může obsahovat libovolné informace, je tak možné jím nahradit zmíněné karty, a přitom si udržet soukromí díky tomu, že čip nebude součástí lidského těla. Vzhledem k postupně narůstajícímu množství karet a průkazů na všechno možné je snaha o jejich sjednocení logická a v zásadě rozumná, bude však zajímavé sledovat, zdali se vývoj posune směrem k potenciálně riskantním čipům. Odpůrců těchto myšlenek je zatím stále dost, ale kdo ví, co nás čeká?
Text: MS