Člověku stačí půlka mozku, ukázala studie lidí, jimž byla jeho polovina odstraněna
Je to jasné, půlkou mozku se dá žít.
Mozek pod chirurgovým skalpelem
Od začátku dvacátého století se používala velmi extrémní metoda na léčení epileptických záchvatů: pacientům se odstranila pomocí chirurgického zákroku polovina mozku. Lékaře již tehdy fascinovalo, že tito lidé byli po zákroku schopní žít relativně normální život.
Zní to naprosto nepravděpodobně a jako nesmysl, ale takových pacientů byly desítky, opravdu existovali a fungovali jako plnohodnotné lidské bytosti – přestože jim chirurgové vykuchali polovinu mozku.
„Lidé s odstraněnou polovinou mozku, které jsme studovali, fungovali pozoruhodně dobře. Měli kvalitní řečové schopnosti – když jsem je dával do skeneru, tak jsme si normálně povídali, ty rozhovory byly stejné jako u stovek jiných pacientů, které jsem za svou kariéru zkoumal,“ uvedla Dorit Kliemannová, hlavní autorka studie, která vyšla v odborném časopise Cell Reports.
Jde to i bez mozku
Právě pod jejím vedením se tým neurovědců podíval na to, jak fungují mozky lidí po výše popsaném zákroku. Ukázalo se, že mozek má fascinující a zatím nepochopenou schopnost reorganizovat se – mozek adaptuje svoje propojení tak, aby připomínala co nejvíc předchozí stav. A je tohoto výkonu schopný dokonce i při něčem tak extrémním, jako je uříznutí poloviny mozku.
Vědci v rámci tohoto výzkumu studovali šest osob, jimž byl tento zákrok proveden ještě v mládí, pomocí magnetické rezonance. Tento přístroj umí sledovat mozkovou aktivitu, takže mohli v reálném čase studovat, jak mozek reaguje na různě podněty. Neurologové zjistili, že různé oblasti mozku zodpovědné za zrak, senzomotorické informace a sociální vazby posilují výrazně svá propojení – komunikují mezi sebou mnohem častěji a s větší aktivitou než mozky u normálních lidí.
Není sice ještě úplně jasné, co se v mozku děje, ale podle vědců to vypadá, že tyto oblasti jsou schopné vzít na sebe úkoly, které dříve měly oblasti, které byly odstraněné. Zajímavé také je, že mozek je značně přizpůsobivý v různém věku.
Děti, kterém lékaři řežou mozky
Odstranění poloviny mozku je extrémní a zcela výjimečné řešení situace, kdy dítě trpí extrémními záchvaty a v případě, kdy selžou všechna ostatní řešení, jako jsou léky. Provádí se v co nejmladším věku, mozek by tak měl mít možnost se nejlépe přizpůsobit.
V tomto výzkumu byly zahrnuté mozky osob, jimž byl zákrok proveden ve věku 3 měsíců až 11 let. Přesto mezi nimi nenašli vědci velký rozdíl. „Je to pozoruhodné, protože přece známe spoustu případů, kdy k zásadnímu poškození mozku stačí jen drobný zákrok nebo dokonce jen malý úraz hlavy,“ uvedla hlavní autorka výzkumu. Na kolik procent tedy využíváme mozek?
Poznání principů, jak se mozek regeneruje, je zásadní nejen pro medicínu, ale vlastně i pro pochopení toho, co dělá člověka člověkem… Text: Martin Kolář