13. února 2019 08:00

Češi se stále více ozbrojují. Je důvod k obavám?

V Česku je více než 303 000 držitelů zbrojních průkazů a přes 850 000 držených zbraní. Čísla ze statistik Policejního prezidia budí mnoho vášní v médiích i na sociálních sítích. Je důvod se nárůstu počtu zbraní ve společnosti obávat? Proč se Češi ozbrojují a představuje to nějaké riziko?

Nárůst zájmu o zbrojní průkazy nastartoval rok 2014 a za poslední čtyři roky vzrostl počet držitelů zbrojních průkazů v Česku o zhruba 11 000. Důvodem je podle některých odborníků strach z bezpečnostní situace v Evropě nebo snaha Bruselu omezit držení některých druhů zbraní. Jiní za nárůstem vidí zlepšující se ekonomickou situaci.

Pravdou ovšem také je, že před rokem 2014 počet zbrojních průkazů u nás výrazně poklesl. Nejvyšší počty zbrojních průkazů, přes 311 000, ministerstvo vnitra evidovalo v letech 2006, 2010 a 2011. Od té doby počet držitelů zbrojních průkazů klesal a v období 2014–2015 byl vůbec nejnižší za posledních 15 let, na úrovni 292 000. Při srovnání se statistikou roku 2014 se tedy může zdát nárůst o 11 000 za 4 roky jako významný. Z dlouhodobého pohledu ale není číslo 303 000 a ani zhruba jednoprocentní roční nárůst držitelů zbrojních průkazů neobvyklé číslo.

Podívejte se v našem videomagazínu, jaká je situace kolem střelných zbraní v ČR dnes:

Instruktor střelecké školy OBOS a autor magazínu pro střelce Jaroslav Macošek upozorňuje na skutečnost, že statistiku ovlivňují také počty obecních policistů. „Pracovníci těchto sborů většinou pro výkon svého povolání musí složit zákonné zkoušky, a získat tak zbrojní průkaz. Tito pracovníci se také každý rok obměňují anebo přicházejí noví. Těm stávajícím zbrojní průkaz zůstane ještě několik let. V celorepublikovém měřítku to pak může být přes 500 osob ročně.“

Počet zbraní v Česku roste

V roce 2018 měli čeští střelci v legálním držení více než 850 000 střelných zbraní a čísla posledních 15 let soustavně rostou. Za posledních 15 let vzrostl celkový počet zbraní zhruba o 40 %. Rekordní tržby potvrzují také prodejci zbraní. Co za nárůstem stojí a proč zbraně neubývají?

Podle Macoška za nárůstem počtu zbraní stojí hlavně stále zlepšující se ekonomická situace střelců v Česku. „Část střelců si v posledních letech pořizovala konkrétní typy zbraní v reakci na novou směrnici EU. My vidíme za nárůstem především rozvoj střelby jako sportu, dostupnost a větší možnosti, které naši střelci mají. Je potřeba si uvědomit, že životnost zbraně je u průměrného českého střelce klidně 15–20 let. Zbraně zůstávají v zemi registrované do doby, než jsou vyvezeny, zlikvidovány nebo znehodnoceny apod.“

Omezení obsažená ve směrnici EU se týkají především zbraní podobných vojenským, například demilitarizovaných vojenských pušek. Ty vznikají vyřazením z výzbroje armády, odstraněním schopnosti střelby dávkou a prodejem do civilního sektoru. Mezi sportovními střelci se těší velké oblibě a pořádá se pro ně poměrně hodně soutěží. Česká republika tuto směrnici zatím nepřijala a naopak podala k Soudnímu dvoru EU žalobu na neplatnost směrnice.

Nejvíce je u nás zbraní kategorie C – tudíž zbraní na ohlášení. „To jsou většinou opakovací kulovnice a různé brokové dvojky či jednušky. Těchto zbraní je na našem území něco přes 440 000 a většinou jsou používány pro myslivost, sportovní střelbu či při rekonstrukcích historických bitev,“ vysvětluje Macošek.

Nejrychleji rostoucí skupinou zbraní v posledních letech jsou zbraně kategorie B – zbraně na povolení. K legálnímu nabytí takové zbraně musíte zažádat o povolení místně příslušný útvar Policie ČR. Do této skupiny patří většina nejprodávanějších zbraní, tedy samonabíjecí pistole a pušky.

Nejoblíbenější jsou samonabíjecí pušky a pistole

Jakými zbraněmi se Češi vyzbrojují nejvíce? Podívejte se, co všechno můžete najít v českých domácnostech.

Samonabíjecí pistole

Nejrozšířenějším typem zbraní v Česku jsou tzv. samonabíjecí pistole. Jedná se o zbraně kategorie B, na které musíte žádat povolení k nabytí Policii ČR. Tyto zbraně se používají pro sportovní účely, osobní ochranu i jako pracovní zbraně. Jednoznačně nejrozšířenější zbraní této skupiny u nás je pistole CZ 75 a její následovníci. Samonabíjecí pistole CZ 75 je česká legenda známá po celém světě. Díky svým mimořádným užitným vlastnostem i díky tomu, že zbraň nebyla nikdy v zahraničí patentována, je CZ 75 druhou nejkopírovanější pistolí na světě, hned po Coltu 1911. Cena nové pistole začíná na 16 000 Kč.

Samonabíjecí pušky

Další oblíbené zbraně spadající do skupiny B, jsou tzv. samonabíjecí pušky. Mezi českými střelci najdete nejčastěji československé pušky „samopal“ vz. 58 a Kalašnikov AK-47 a jeho klony. Právě těchto zbraní se nejvíce týká nová směrnice EU. Tyto pušky patří k nejčastěji upravovaným z původních vojenských zbraní u nás. Zbraň je nenávratně upravena tak, že z ní nadále není možné střílet dávkou, ale pouze jednotlivými ranami. Díky této úpravě se zbraň stane dostupnou i pro civilní trh. Tyto zbraně můžete pořídit už za 12 000 Kč.

Brokovnice

Brokovnice jsou lovecké, sportovní i policejní zbraně střílející převážně hromadnou brokovou nebo jednotnou střelu. Zbraně s dlouhou hlavní spadají do nejpočetnější kategorie C – zbraní na ohlášení. Patří sem nejrůznější brokové dvojky, kozlice, jednušky nebo opakovací brokovnice tzv. „pumpy“ známé z amerických filmů jako policejní zbraň. Vysoká účinnost na krátkou vzdálenost a velká pravděpodobnost zásahu i ve stresové situaci předurčila brokovnice jako vhodnou zbraň pro domácí sebeobranu. Ceny brokovnic začínají již na 5000 Kč. Zbraně od renomovaných výrobců pořídíte od 15 000 Kč.

Opakovací pušky

Mezi další zbraně, které si Češi mohou pořídit pouze na ohlášení u policie, patří opakovací pušky a kulovnice. Pro nabití těchto zbraní je třeba manuálně natáhnout náboj do komory. Střílí se pouze jednotlivými ranami. Jde o přesné zbraně využívané pro lov a sportovní střelbu v mnoha olympijských disciplínách. Patří sem nejrůznější kulovnice, malorážky nebo westernové a historické zbraně.

Tento článek vznikl ve spolupráci se střeleckou školou OBOS.cz a střelnicí RANGER Prague Shooting.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom