16. února 2025 07:05
Adam Vala

Proč se vaše sluchátka vybíjí čím dál tím rychleji? Pravda vyšla najevo v odborné studii

Vědecky zkoumat lze úplně všechno. Stačí mít trochu představivosti nebo nějakou urgentní potřebu něco zjistit a studie je na stole. Jako příklad může posloužit odborná práce zabývající se tím, proč se bezdrátová sluchátka vybíjí stále rychleji. Na tento problém narazil odborný asistent na Walkerově katedře univerzity v americkém Austinu a rozhodl se mu čelit vědou.

Liou Iťin je zaměstnancem katedry strojního inženýrství na zmíněné univerzitě a stejně jako miliony lidí po celém světě i on používá bezdrátová sluchátka ke svému telefonu. Už trochu netradičně používá jen jedno, a právě to ho nakonec přimělo zajímat se, jak je to vlastně s degradací akumulátoru a proč se sluchátka čím dál tím rychleji vybíjí. „Nosím jen pravé sluchátko, a po dvou letech jsem zjistil, že levé má mnohem delší výdrž,“ přiznal Iťin jednoduše a pojmenoval moment, kdy se rozhodl záhadu rozlousknout.

Vědou proti problému

Iťin a jeho tým využili nejmodernější technologie, které jim byly na univerzitě k dispozici, s cílem doslova proniknout do útrob komerčních bezdrátových sluchátek a zjistit, co se v nich vlastně děje. Výsledky byly překvapivé, protože analýza odhalila degradační jev, který je závislý na tom, jak sluchátka vlastně používáme. To znamená, že různé části sluchátek, tedy nejen baterie, ale také například bezdrátový modul, mikrofon nebo samotné obvody, se opotřebovávají různou rychlostí. To pak přímo souvisí s celou řadou procesů, které ve finále mohou ovlivnit to, co jako uživatelé pocítíme nejvíc – rychlejší vybíjení sluchátek.

„Rozdílné způsoby používání mění chování baterie,“ vysvětlil tedy jednoznačně Guannan Qian, další z autorů studie zveřejněné v odborném časopise Advanced Materials. Dodal pak, že zařízení jsou vystavena různým teplotám, že má také každý uživatel jiné návyky při nabíjení, a všechny tyto faktory hrají důležitou roli. Problém je ale v tom, že výrobci testují tato zařízení v laboratorních podmínkách, které absolutně neodpovídají podmínkám skutečného světa.

Čtěte také: Energetickou krizi může brzy zažehnat gigantická baterie. Funkční řešení je nesmírně levné

Dobrou zprávou nicméně je, že díky této studii a dalším podobným víme, co všechno má na opotřebení sluchátek či snížení jejich výdrže vliv. A to nám dává ultimátní možnost změnit přístup k jejich výrobě i testování. „Pokud chceme vyvíjet nové typy baterií, musíme lépe porozumět rozdílům mezi laboratorními podmínkami a nepředvídatelností reálného světa,“ uzavírají vědci a doufají, že se situace výhledově zlepší. Pomoci by ji mohly i jiné typy akumulátorů, prozatím by ale stačilo víc myslet na lidi.

Zdroj: University of TexasAdvanced Materials

Video, které jste mohli minout: Národní muzeum vystaví unikátní 3,2 milionu let starou fosilii Lucy. Bude první v Evropě

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom