13. dubna 2025 07:05
Adam Vala

Necháváte svůj telefon zcela vybít? Tady je vysvětlení, proč to je obrovská chyba

Když začne telefon hlásit posledních pár procent baterie, lidé se většinou rozdělí do dvou táborů. Jedni nechají telefon doslova vycucat do poslední kapky, druzí trochu zpanikaří a začnou hledat nejbližší zásuvku. Kdo to s baterií ve svém telefonu dělá správně? Nová studie odhaluje, že pokud patříte do druhého zmíněného tábora, můžete si pogratulovat.

Dlouhou dobu se mělo za to, že lithium-iontové baterie, které dnes pohání většinu mobilních telefonů, ale také notebooků nebo elektromobilů, jsou vůči úplnému vybití odolné. Tým pod vedením profesora Jihjuna Honga z univerzity v Pohangu však ve studii zveřejněné portálem Advanced Energy Materials prokázal, že to neplatí pro baterie s katodou typu NMC, které jsou dnes jedny z nejpoužívanějších.

Co se stane, když se baterie zcela vybije?

Při plném vybití totiž dochází k jevu, který vědci označili jako kvazikonverzní reakce. Přesněji řečeno uniká z povrchu zmíněné katody kyslík, který se váže s lithiem a vytváří tím oxid lithný. Ten pak reaguje s elektrolytem a vznikají plyny jako oxid uhelnatý, metan a vodík. To je směs, která doslova požírá baterii zevnitř, což se postupně projeví na snížení její kapacity.

Výhledově jde o ještě větší problém, protože popisovaný efekt je zvláště patrný u baterií s vysokým podílem niklu, který kvůli ceně stále častěji nahrazuje dříve používaný kobalt. V testech se ukázalo, že baterie s 90procentním obsahem niklu, které byly pravidelně zcela vybíjeny, ztratily téměř veškerou kapacitu už po 250 cyklech. Naproti tomu stejná baterie, která nebyla nikdy zcela vybitá, si po 300 nabíjecích cyklech udržela 73 procent původní kapacity.

Čtěte také: Revoluční baterie má vydržet bez nabití desítky let. Její výrobce odhalil, jak funguje a proč je bezpečná

Jak nabíjet a vybíjet správně?

Sami určitě uznáte, že to mění pohled na dlouhodobou péči o baterii. Dlouho se totiž přetřásalo především to, aby se baterie „nepřebíjely“ – ostatně, i někteří výrobci doporučují nechat telefon nabít jen na 70-80 procent a nenechávat ho celou noc v zásuvce, resp. sami nabízí automatickou ochranu či správu nabíjení. Ukazuje se však, že minimálně u některých baterií je vybíjení nakonec mnohem škodlivější.

Čili pokud patříte mezi ty, kteří telefon běžně nechávají padnout na 1 % a teprve pak hledají nabíječku, možná byste měli přehodnotit své návyky. Nejen kvůli životnosti svého zařízení, ale podle portálu The Climate Club i kvůli snížení elektronického odpadu a celkové udržitelnosti. Jak ostatně říká profesor Hong ve své studii: „Dopad samotného vybíjení baterie byl až dosud přehlížen. Výzkum ale ukazuje, že bychom mu měli věnovat mnohem víc pozornosti i kvůli dalším faktorům, než je déle funkční telefon.“

Zdroj: The Climate Club, PostechAdvanced Energy Materials

Video, které jste mohli minout: Kvůli pirátství vzniká méně obsahu, říká advokátka. Jak mohou tvůrci bránit svá díla?

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom