26. března 2025 12:55

Muž s titanovým srdcem je zázrakem medicíny. Příběh jako ze sci-fi filmu se právě stal skutečností

Případ znamená obrovskou naději pro pacienty se srdečním selháním a přelom v možnostech současné medicíny.

Zní to skoro jako úryvek z nějakého fantasy příběhu: Pacientovi selže jeho vlastní srdce, tak mu místo něj lékaři voperují titanové. Strojek ho udržuje naživu nejen na nemocničním lůžku, ale taky po propuštění z nemocnice, dokud nedostane telefonát, že je pro něj připravené srdce náhradní. Po finální transplantaci a uzdravení ho pak čeká ještě mnoho spokojených let běžného, aktivního života.

Čtěte také: Výjimečná operace: Lékaři umírajícímu muži transplantovali prasečí srdce, ten mluví o zázraku

Nejde ovšem o žádnou pohádku, ale o skutečnou podobu současné medicíny. Titanové srdce 40letému pacientovi z Austrálie voperovali lékaři v listopadu 2024 při operaci v nemocnici sv. Vincenta v Sydney. Od té doby mu sloužilo tak dobře, že mohl lékařské zařízení dokonce v únoru 2025 opustit. Bylo to poprvé v celé lékařské historii. A co víc – žádný pacient titanové srdce ještě neměl tak dlouho.

Akutní selhání srdce

Srdce je bez nadsázky jedním z nenahraditelných a klíčových tělesných orgánů. Funguje ale celkem jednoduše – jako pumpa, která má za úkol udržovat oběh krve, aby se dostala do všech orgánů a mohla do nich dodat živiny a kyslík. Když tenhle mechanismus náhle selže, může jít samozřejmě o život a někdy neexistuje jiná naděje na uzdravení než transplantace – což byl i případ tohoto 40letého pacienta.

Jenže srdce se nedá najít jen tak na chodníku, na správného dárce je mnohdy potřeba nějakou dobu počkat. V České republice se čekací doba liší, mohou to být dny, ale i měsíce. V Austrálii je to podobné. Lékaři tam provádějí okolo 115 transplantací srdce ročně a průměrná čekací doba se pohybuje okolo 6 měsíců. Lékaři proto vítají každou možnost, která pacienty do té doby udrží naživu a umožní jim co nejlépe zachovat kvalitu života.

Na přechodnou dobu a jednou možná navždy

Právě k tomuhle účelu společnost BIVACOR svoje titanové srdce vyvinula. Přístroj funguje na principu magneticky zavěšeného rotoru, který čerpá krev tělem. „Je to neuvěřitelně jednoduché zařízení, prostě ho přišijete k srdečním síním. A pak zacvaknete, opravdu doslova zacvaknete čerpadlo, a srdce zapnete. V tom okamžiku samozřejmě všichni zatají dech – a pak se spustí a prostě funguje,“ popsal titanové srdce chirurg Paul Jansz, který ho při zhruba šestihodinové operaci transplantoval.

V současnosti jde samozřejmě o medicínskou novinku – poprvé titanové srdce lékaři implantovali teprve v červenci 2024. Díky výborným výsledkům se ale zdá, že podobná zařízení budou moci brzy běžně sloužit jako dočasné řešení před transplantací. Případ 40letého pacienta ze Sydney ale také ukázal, že nemusí být zcela nemožné vytvořit plně funkční umělé srdce, které by nahradilo potřebu lidských dárců.

Australanovi lékaři dárcovské srdce voperovali v březnu 2025, více než 100 dní poté, co dostal titanové. Pacientovi se prý daří výborně a vše nasvědčuje tomu, že se z operace zcela zotaví.

Zdroj: ABC.net.auNatureCNN, IKEM.

Video, které jste mohli minout: Unikátní operace ve vesmíru: Robot zvládl chirurgický zákrok. Obrovský pokrok těší vědce

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom