Jak budou vypadat vojáci budoucnosti? Prohlédněte si armádní superoblek, který mají nosit
Tajemství nejničivějších zbraní (1) – TALOS
Armádní technologie jdou stále dopředu, ať už jde o efektivnost zbraní nebo snahu ochránit vojáka před smrtí. Klíčovým projektem, který tuto snahu odráží, je TALOS, oblek, který dá vojákům velkou sílu a výdrž.
Návrh na exoskelet, pracovně nazvaný TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit = Taktický útočný lehký operativní oblek), představil na konferenci v květnu 2013 admirál William McRaven. „Hodně mi na tom záleží, rád bych totiž, aby poslední voják, kterého jsme ztratili, byl skutečně tím posledním, kterého jsme ztratili. Ať už v této válce nebo v nějaké budoucí,“ popsal McRaven důležitost takového exoskeletu. Ten by měl posloužit k větší fyzické výdrži vojáka, propůjčit mu nejen větší sílu, ale také mu poskytnout chytré rozložení váhy, což by mu umožnilo nést znatelnější hmotnost.
Exoskeletony ve filmu Na hraně zítřka Zdroj: Warner Bros.
Izraelska armada v oblasti Golanskych vysin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Důležitým prvkem exoskeletu je přidání fyzické síly Zdroj: iStock
Exoskelet by měl být natolik lehký a kompaktní, aby se vešel pod standardní uniformu Zdroj: iStock
Exoskelet by měl dát vojákovi větší výkonnost (ilustrační foto) Zdroj: iStock
Čtěte také: Přesná trefa Ukrajinců. Zrno popsal, jak laciný dron zasáhl ruskou zbraň za půl miliardy
Skryté brnění
Oblek TALOS by měl být zkonstruován tak, aby vážil méně než 180 kg a spotřeboval 12 kW energie po dobu 12 hodin. Zároveň má disponovat SATCOM anténou, chladící vestou pro uchování stálé teploty, senzory, jež monitorují vojákovy životní funkce, i potřebnou flexibilitou. Navíc je potřeba, aby se exoskelet pohodlně vešel pod standardní uniformu. Zařízení je přitom určeno jen pro jednoho člena operativního týmu, konkrétně pro toho, který jde do akce v jeho čele. Z podstaty věci je totiž nejzranitelnější. Jak by vypadal takový exoskelet v akci, uvidíte v pořadu Tajemství nejničivějších zbraní na Prima ZOOM.
Na zázračném exoskeletu spolupracuje celkem 56 korporací, 16 vládních agentur, 13 univerzit a 10 laboratoří. Armáda přitom stále hledá mechaniky či techniky, kteří mohou pomoci vytvořit potřebné komponenty. McRaven odstartoval celý projekt s nadějí, že prototyp exoskeletu bude hotový kolem roku 2014, podle mínění odborníků je zhotovení funkčního TALOSu ještě daleko. Potřebné technologie totiž budou dostupné nejdříve v roce 2026.
Zdroje: Specialty Executives/Army