VIDEO: Polská armáda má Tvrdého. A (skoro) neprůstřelného.
Nový polský tank spojuje přednosti ruské i německé techniky.
Mnohé armády států, které patřily do sovětského impéria, stále používají letité tanky T-72, i když mnohdy v notně upravených a modernizovaných podobách. Příkladem je například český T-72M4CZ nebo polský PT-91 Twardy (Tvrdý). A právě v Polsku vytvořili další vývojový stupeň původní sovětské konstrukce
Polská armáda poměrně rychle přechází na výzbroj standardu NATO, což platí i o tancích. V posledních letech polská vláda nakoupila v Německu stovky použitých tanků Leopard 2A4 a 2A5. Ty dostanou modernizované pakety, ale to nestačí. Polská armáda totiž stále drží ve výzbroji i přes dvě stovky poměrně výkonných tanků PT-91 Twardy a na pět stovek původních T-72M1. PT-91 vznikl v 90. letech jako polská cesta modernizace sovětského T-72 pro domácí pozemní síly, tank se však dostal například i do Indonésie. Ve výzbroji má vydržet do příštího desetiletí, což otevírá prostor pro další vylepšení. Navíc původní T-72M1 by mohly také projít modernizací, a polské pozemní síly by tak získaly poměrně levně výkonné stroje. Není proto divu, že se této šance chytila polská zbrojní korporace Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), respektive zbrojovka OBRUM do ní patřící.
Před pár měsíci PGZ vypustila první informace a fotografie tanku nazvaného PT-16, který se navíc během září ukázal i na největším středoevropském zbrojním veletrhu MSPO 2016 v Kielcích. PT-16 znamená „Polish Tank typ 16“, pro domácí trh ale asi ponese jiné označení. Podle výrobce jde o výraznou modernizaci PT-91 Twardy, která posouvá tank se sovětskými geny a koncepcí na zcela novou úroveň a do 21. století. Za poměrně malé peníze tak vznikl stroj s palebnou silou, přesností a mobilitou srovnatelnou s nejnovějšími západními i ruskými tanky.
Základem tanku o váze 47,5 t je vylepšený podvozek převzatý z PT-91, který dostal přídavný kompozitní pancíř německé provenience. Na bocích a přídi zvyšují odolnost proti kumulativním projektilům a střelám silné gumové pláty. Také věž dostala přidané moduly kompozitního pancéřování stejných vlastností, jako má přídavný pancíř nejnovějších variant tanku Leopard 2. Odolnost PT-16 se tak zvýšila na úroveň homogenního pancíře o tloušťce 1000 mm. Odolnost ještě posilují bloky reaktivního pancíře ERAWA vyvinutého v Polsku.
Západní výzbroj a ruská koncepce
Zásadní změnou oproti původnímu T-72, ale i PT-91, které mají zbraně sovětské/ruské ráže 125 mm, je nový kanon ráže 120 mm, jenž odpovídá standardům NATO. Má hlaveň s hladkým vývrtem a může vystřelovat i nejnovější munici NATO. Nejspíše jde o polskou verzi známého německého vysoce výkonného kanonu Rheinmetall L/55, nedávno bylo totiž oznámeno, že se tento kanon bude v Polsku vyrábět. Je to stejná zbraň, jakou najdeme i u německých leopardů, amerických abramsů nebo třeba britských tanků Challenger 2.
Oproti zmiňovaným typům si však PT-16 zachoval typický znak sovětských a ruských tanků, totiž nabíjecí automat. Polští konstruktéři museli vytvořit speciální nabíjecí automat pro tento kanon, protože západní tanky využívající L/55 nabíjecí automaty nemají. PT-16 díky němu dokáže vypálit až 12 projektilů za minutu, přičemž v nabíjecím zařízení je 22 střel, dalších 18 je umístěno uvnitř stroje. Nabíjecí automat také dovolil zachovat pouze tříčlennou posádku, stejně jako u PT-91 nebo T-72. K přesnosti střelby přispívá zcela nový systém řízení palby i nové senzory a zaměřovače, z velké části polského původu. Sekundární výzbroj tvoří koaxiální kulomet ráže 7,62 mm a na věži se nachází dálkově ovládaná střelecká stanice s kulometem ráže 12,7 mm.
Poměrně zajímavá informace je, že k pohonu polští konstruktéři použili blíže nespecifikovanou pohonnou jednotku srbského původu. Po konci výroby PT-91 se totiž v Polsku žádná společnost výrobou moderních tankových powerpacků nezabývá. Srbský motor má mít výkon kolem tisíce koní a PT-16 s ním dosahuje rychlosti až 70 km/h, variantně je údajně možné použít i silnější srbské motory nebo německé powerpacky MTU. Poslední možnost by byla zajímavá právě pro polské ozbrojené síly, protože je využívají i tanky Leopard 2 zavedené do jejich výzbroje.
Text: DP