Legendární letadlo Thunderbolt roztrhá na kusy i tank. Podívejte se na drtivou palbu 70 střel za sekundu
Vzdušní válečníci VIII 3 - A-10 Thunderbolt II
Bitevní letoun pro podporu pozemních jednotek a ničení nepřátelské obrněné techniky A-10 Thunderbolt vznikl v 70. letech a podle některých odborníků se v době stealth technologií hodí leda do muzea. Jenže asymetrické konflikty v Sýrii nebo Afghánistánu ho nečekaným způsobem vrátily do hry.
Na první pohled nevzhledný jednomístný letoun, kterému sami vojáci přezdívají Warthog, tedy prase bradavičnaté, se doslova ježí zbraněmi. Tedy těmi zavěšenými pod křídly. Na 11 závěsných bodů pod něj mohou mechanici připevnit nejrůznější řízené i neřízené pumy a rakety o celkové hmotnosti dvě tuny.
Hlavním trumfem A-10 a důvodem, proč ho pěšáci tak milují, je ale jeho rotační kanon GAU-8/A Avenger, který střílí náboje ráže 30 × 173 mm rychlostí 70 ran za sekundu. Při jednosekundové dávce ze 300 metrů tak na cíl dopadne 70 nábojů v kruhu o průměru pěti metrů.
A-10 Thunderbolt a jeho ničivý kanon Zdroj: iStock
Thunderbolt startuje Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Thunderbolt slouží již desítky let Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
A-10 Thunderbolt v letu Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
A-10 Thunderbolt má ničivou sílu Zdroj: Getty Images
Prodloužená životnost
Charakteristický zvuk kanonu A-10, který by se dal přepsat jako „brrrrrrrrrrrrrrrr“, vytáhl z bryndy nejednu pozemní jednotku. Hlavně v Sýrii v bojích proti islámskému státu nebo v Afghánistánu, kde se Američané pokoušeli udržet Taliban v uctivé vzdálenosti od svých základen, se „warthogy“ ukázaly jako nesmírně užitečné. Ostatně nedělá jim problém rozdrtit i tank.
Jako jedno z mála letadel dokáže A-10 Thunderbolt operovat v nízké výšce a za špatného počasí, přistát i s poškozeným podvozkem a poměrně spolehlivě zaměřit cíl, kterým může být i odstřelovač skrytý v budově. I proto se oproti původním plánům A-10 budou modernizovat (hlavně elektronika) a počítá se s nimi nejméně do roku 2035.
Zdroj: Military.com