VIDEO: Američané přiznali, že naostro otestovali nový typ střeliva. Co jsou HVP střely zač?
US NAVY na největším námořním cvičení na světě úspěšně odzkoušela nový typ střeliva na starých kanonech. Jde o revoluci ve válečném námořnictvu?
Takzvané HVP střely nejsou úplnou novinkou, už se několik let vyvíjejí. Novinkou je jejich úspěšné odzkoušení během loňského námořního cvičení RIMPAC 2018. Ale začněme od začátku. Co jsou HVP projektily zač?
Jak už samotný název napovídá (High nebo Hyper Velocity – tedy vysoká rychlost) jedná se o projektily s extrémně vysokou rychlostí, což znamená kratší dobu do zásahu cíle. Protivník má tedy menší čas na reakci a eventuální úhybný manévr, zvláště když střely obsahují naváděcí systém, který zvyšuje přesnost zásahu. Využití je poměrně široké, od protiletadlové obrany po sestřelení raket, včet střel s plochou dráhou letu.
US Navy a cvičení RIMPAC
Největší námořním cvičení na světě, Rim of the Pacific (RIMPAC) probíhající každé dva roky v oblasti okolo Honolulu, se stalo svědkem testování HVP střel ne ze zkušebních kanonů, jako na videu výše, ale ze skutečných lodí. Konkrétně šlo o raketový křižník USS Dewey, který vypálil celkem 20 HVP střel. Proč zrovna tato oblast? Důvodem je hlavní pořadatel, jimž je Pacifická flotila U. S. Navy se sídlem v Pearl Harboru na Havajských ostrovech.
USS Forest Sherman Zdroj: U.S. Navy
Světová média mluví o posunu ve vnímání námořních zbraňových systémů. Projektily HVP jsou totiž kompatibilní se zbraňovými systémy MK 45 ráže 127 milimetrů, což je ráže běžná na většině hladinových lodí US Navy. Například raketové křižníky třídy Ticonderoga mají dva, třída Arleig Burke jeden. Sloužit mají nejen v případě hladinové bitvy, ale i jako střelecká podpora v případě námořního výsadku.
„US Navy také zkoumá využití HVP projektilů pro děla ráže 155 mm. Ty by se hodily jak pro pozemní děla US Army i mariňáků anebo pro nové stealth raketové torpédoborce třídy Zumwalt, které mají k dispozici 155mm děla systému Advanced Gun System,“ informuje na severu Osel.cz popularizátor vědeckých témat Stanislav Mihulka.
Cena za jeden náboj HVP je na první pohled dost vysoká – odhady se pohybují v rozmezí 70-100 tisíc dolarů, nicméně v porovnání se střelami země-vzduch je to láce. „Zeměvzduchová“ varianta stojí kolem 2 milionů dolarů na jeden výstřel...
Text: Topi Pigula