Legendární vrtulníky SuperCobra nahradila americká námořní pěchota novými Vipery
Do výslužby u amerických „mariňáků“ odejdou ikonické kobry používané po většinu studené války a koncepčně vycházející z války ve Vietnamu. Po 30 letech služby tak útočné vrtulníky Bell AH-1W Sea Cobra nahradí nový vylepšený model AH-1Z Viper. Celkem jich bude 189.
Námořní pěchota Spojených států amerických (US Marines) dokončila přechod od útočných vrtulníků Bell AH-1W Sea Cobra na nový model AH-1Z Viper. Ten nabízí nový pohon, řízení palby a vylepšení senzorů. Hlavní úkol nových vrtulníků se ale nemění – jde o poskytnutí zničující přímé letecké podpory „mariňáků“ na zemi.
Legendární kobra
Americká armáda vyvinula v 60. letech útočný vrtulník AH-1 Cobra jako specializovaný doprovod transportních vrtulníků a stroj přímé letecké podpory k nasazení ve Vietnamu. Cobry jako menší, užší a jednomotorové varianty všudypřítomného vrtulníku UH-1 Huey sloužily po celou dobu studené války a kromě Vietnamu se účastnily i několika dalších konfliktů včetně invaze na Grenadu v roce 1983.
Bell AH-1 SuperCobra
Na začátku 70. let námořní pěchota požadovala, aby Cobra stejně jako AH-64 Apache mohla létat nad vodou. Tak vznikla Sea Cobra. Vrtulník dostal druhý motor, aby se mohl vrátit zpět, i když jeden motor selže. Do roku 1986 se tak mariňáci přesunuli k AH-1W Super Cobra, neboli „Whisky“. Dvoulistý vrtulník byl vyzbrojený 20mm kanónem, protitankovými raketami TOW a Hellfire, neřízenými raketami 70 a 127 milimetrů a raketami vzduch-vzduch Sidewinder.
Přichází zmije
Po roce 2000 následoval AH-1Z. Jeho výrobce Bell Helicopter Textron upustil od označení Cobra a přesunul se k jinému hadovi (viper znamená zmije). Zvenku Viper vypadá podobně jako Whisky, ale obsahuje několik celkových vylepšení. Používá například čtyři kompozitní listy hlavního rotoru místo dvou, čímž se váha stroje lépe rozkládá.
Bell AH-1Z Viper
Jedním z hlavních vylepšení Viperu je schopnost nést víc zbraní. Může to být až 16 protitankových raket Hellfire (dvakrát víc než Whisky), zároveň se díky systému Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) výrazně zlepšila přesnost 70mm neřízených raket. Ty se dosud vystřelovaly v rojích s tím, že jen pár z nich mělo šanci zasáhnout nepřátelský tank nebo obrněné vozidlo. Systém APKWS umožňuje rakety navádět a podstatně zvyšuje palebnou sílu Viperu.
AH-1Z Viper obvyklé létá do akce ve skupině s víceúčelovým vrtulníkem Bell UH-1Y Venom (tedy „jed“). Oba stroje dostane i Armáda ČR – ministerstvo obrany už rozhodlo o nákupu čtyř AH-1Z Viper a osmi UH-1Y Venom za přibližně 14,5 miliardy korun.