Smrtící nováček – novičok už v minulosti zabíjel
Novičok – víme přesně, oč jde.
Vražda člověka je jedním z nejtěžších zločinů. Vražda pomocí chemických bojových zbraní, kam novičok patří, je ještě o úroveň výše.
V první světové válce zavinily chemické bojové látky 93 000 ztracených životů. Od té doby se zakazují, odsuzují a čas od času používají. Své o tom vědí oběti z řad Kurdů a vojáků během irácko-íránské války, kdy „chemii“ používal Saddám Hussein, či příklad z nejnovější historie, kdy chemické zbraně použila syrská armáda.
(Ne)zakázaný novičok
Předpokládat, že zákaz chemických zbraní mezinárodní úmluvou povede k zastavení jejich vývoje, je stejně naivní, jako myslet si, že zákaz přecházení na červenou zastaví všechny chodce na okraji přechodu. Když se nikdo nedívá, každou chvíli někdo přeběhne. Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení definuje toxickou chemickou látkou jako „jakoukoli chemickou látka, která může svým chemickým působením na životní procesy zapříčinit smrt, dočasné ochromení nebo trvalou újmu na zdraví lidem nebo zvířatům. Toto zahrnuje veškeré chemické látky nezávisle na jejich původu či metodě výroby a nezávisle na tom, zda vznikají v objektech, v munici či jinde“.
Novičok funguje
V případě útoku na dvojitého agenta Skripala a jeho dcery šlo o odzkoušený postup. Skripal nebyl první obětí novičoku. V roce 1995 jím byl otráven ruský bankéř Ivan Kivelidi a jeho sekretářka a za únikem ze sovětských laboratoří stojí Leonid Ring, který pracoval v tajné chemické laboratoři a jed se mu podařilo vynést. Deníku The Guardien to potvrdil Vladimir Uglev, další z chemiků pracující v utajeném laboratorním provozu. V souvislosti s britským útokem pro The Guardien napsal: "Pokud se ptáte, kdo vyrobil látku, jež otrávila Skripalovy, jeho jméno a jeho zemi, je možné, že to byly přímo mé vlastní ruce.“ Ruští vědci v některých případech novičoky rozprodávali, aby si „vylepšili“ ekonomickou bilanci. Údajně mělo jít o stovky rozprodaných dávek.
Nováček zrozený ze studené války
V dobách studené války se bipolární svět dostal až na samou hranici války horké. V obou táborech se tu více tu méně skrytě vyvíjely zbraně, které byly mezinárodně zakázané. Novičok je jedním z takovýchto dětí studené války. Aby nedošlo k omylu, pod tímto názvem se neschovává jeden konkrétní jed, ale celá skupina, kterou Sověti vyvíjeli místo tehdejších bojových plynů jako sarin, soman, tabun či VX. Jedná se o nervově paralytické látky, které – velmi zjednodušeně řečeno – zablokují přenos nervových impulzů, takže plíce či srdce se „nedozvědí“, jak mají fungovat.
Paralýza plic zaviní smrt udušením, co způsobí srdeční zástava, to je každému jasné. Podle Vladimíra Ugleva nebyly novičoky na seznamu látek, které Rusko předložilo v rámci Úmluvy o chemických zbraních v roce 1993. Prostě si nechali pootevřená zadní vrátka. Organizace pro zákaz chemických zbraní 27. 10. 2017 oznámila, že Rusko své jedovaté bojové látky v souladu s mezinárodními závazky zlikvidovalo. Ovšem žádný z novičoků v seznamu zničených látek není. Velmi zjednodušeně řečeno – zničili, co řekli, že zničí. A novičoky na seznamu nebyly.
Co je novičok zač
Jak už bylo výše napsáno, novičoky jsou skupina jedů, nicméně Britům se díky biomarkerům podařilo identifikovat přímo konkrétní typ stojící za útokem. Novičok A234 – tedy řečeno chemickým „slangem“, jde o N-{1-(diethylamino)ethyliden]amido-O-ethyl-fosforofluoridát.
Novičoky byly vyvíjeny v rámci projektu Foliant a cílem bylo je začlenit do výzbroje ještě dříve, než se přijme mezinárodní úmluva zaměřená na chemické zbraně. „Podstatou projektu se mimo jiné stalo ověření nových jednosložkových nebo binárních nervově paralytických látek se zvýšenou toxicitou a těkavostí. Jako prekurzorů pro poslední stupeň syntézy měly být využity sloučeniny využívané jako běžné meziprodukty v chemickém průmyslu,“ udává podrobnosti Emil Halámek a Zbyněk Kobliha v Chemických listech.
Pokud vezmeme v potaz, že Rusko je s USA a zeměmi sdruženými v NATO v hybridní válce, čemuž by odpovídaly i špionské aktivity, ovlivňování mediálního prostoru i snaha o průnik do politických struktur, má útok novičokem více než jen symbolický význam. Případ Skripal (otrava novičokem) a případ Litviněnko (otrava radioaktivním poloniem) vypadají jako varování: vidíte – své lidi ochránit nedokážete, zatímco my své zrádce potrestat umíme.
Text: Topi Pigula