24. srpna 2021 10:43

Ronald Reagan během 2. světové války nikdy nevystřelil. Proč byl přesto hrdinou Ameriky?

Prezidenti ve válce 1 - Reagan

Útok Japonska na Pearl Harbor uvrhl Ameriku do druhé světové války, během níž nastoupilo do aktivní služby zhruba 16 milionů Američanů. Ronald Reagan byl jedním z nich.

Spojené státy byly v prosinci 1941 napadeny japonským císařským námořnictvem a vlastenci chtěli jít do boje. O pár měsíců později byl do aktivní služby povolán i 31letý hollywoodský herec a budoucí prezident Ronald Reagan. I když mu špatný zrak nedovolil se do druhé světové války přímo zapojit, byl mladý herec plně odhodlán najít způsob, jak své zemi sloužit. Nakonec našel skvělé místo, kde mohl uplatnit svůj talent. Toto rozhodnutí v budoucnu změnilo způsob, jakým se na něj celá země dívala.

Populární tvář válečného úsilí

Ačkoli neohrožený Reagan kvůli svému handicapu nemohl bojovat v předních liniích, byl odhodlaný se do boje proti nacistickému Německu zapojit. „Chtěl toho být součástí, nechtěl tomu důležitému boji jen přihlížet,“ řekl jeho syn Ron Reagan v prvním dílu dokumentu Prezidenti ve válce. Přidal se tedy k jednotce First Motion Picture Unit, která se věnovala tréninkovým filmům a udržení morálky doma. Právě zde našel poručík Reagan své povolání nadaného mluvčího a inspirujícího vůdce pro válečné úsilí.

Podle historika H. W. Brandse bylo americké ministerstvo války s Hollywoodem úzce propojeno, ačkoli se na zábavní průmysl mnoho politiků dívalo s nedůvěrou. To se však během války změnilo. V roce 1942 se Reagan stal populární tváří vojenské filmové produkce a pomáhal zachránit životy těm, kteří později vyhráli válku. O rok později už natáčel instruktážní snímek Rozpoznání japonského Zera, v němž vysvětloval rozdíly mezi japonskou stíhačkou a americkým letounem P-40. Neschopnost rozpoznat letouny totiž vedla k tragickým omylům – měsíčně bylo palbou do vlastních řad zabito v průměru 1 500 amerických vojáků a letců.

Ze stříbrného plátna do politiky

První filmová jednotka vytvořila přes 400 filmů, které každý týden v kinech zhlédlo zhruba 50 milionů Američanů. Reaganovo válečné úsilí spočívalo v tom, co dělal nejlépe; komunikoval. Stal se tváří bojovníka, přestože nikdy v ruce nedržel žádnou zbraň. Jeho válečné role způsobily, že ho diváci viděli v novém světle. Ačkoli se nikdy nedostal pod nepřátelskou palbu, pro mnoho Američanů se stal hlasem a tváří těch, kteří skutečně bojovali. Válka změnila Reaganovo vnímání politiky, což později ovlivnilo budoucnost Spojených států.

Dokumentární série Prezidenti ve válce běží na Prima ZOOM každé úterý večer.

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom