První tank s otočnou věží měl dvoučlennou posádku a kulomet. Němci se ho mohli zbavit velmi snadno
Dnešní tanky si už bez věže osazené výkonným kanonem nedokážeme představit. Cesta k nim ale nebyla snadná.
Když se na bojištích první světové války objevily první tanky, jednalo se o pomalu manévrující hromotluky s osmičlennou posádkou. Britský Mark I střílel z bočních pancéřových střílen, zatímco muži uvnitř se dusili výfukovými plyny a dýmem z korditu. Nejsnazším způsobem, jak mohli šokovaní Němci tank zastavit, tak bylo počkat, až jeho posádka vlivem děsivých podmínek uvnitř 28 tun vážícího obrněnce ztratí vědomí.
Přečtěte si také: První nasazení tanků Němce pořádně vyděsilo. Jak se revoluční tajná zbraň vydala do akce a čím byla vybavena?
Od kulometu k dělu
Francouzi se vydali jinou cestou a 31. května 1918 na bojiště poprvé vyslali 6,5tunový lehký tank Renault FT vzor 1917, známý také jako Renault FT-17. Na rozdíl od britské koncepce (nezapomínejme, že v Británii tanky vyvíjela Admiralita, takže šlo v podstatě o suchozemské lodě) se stal francouzský obrněnec prvním bojově nasazeným tankem se zbraněmi v otočné věži a motorem v zadní části korby.
Zážehový motor Renault o síle 35 koňských sil umožňoval tanku rychlost 8 km/h, a protože byl navržen tak, aby naplno pracoval při jakémkoliv sklonu, mohl tank překonávat i velmi strmé svahy bez ztráty výkonu. Aby se při zdolávání zákopů a příkopů Renault FT-17 nepřevrátil dozadu, byl v zadní části vybaven rámem s ližinou. Věž tanku byla nejprve osazena kulometem Hotchkiss ráže 8 mm, od dubna 1917 byl ale do části tanků lafetován kanón Puteaux ráže 37 mm. Na jeden z funkčních exemplářů v akci se můžete podívat tady:
Mohlo by vás také zajímat: Tank Václav řádí na Ukrajině. Podívejte se na unikátní záběry, jak likvidoval okupanty
Poslední záchrana?
Do boje se tanky Renault FT-17 dostaly poprvé v rámci obrany proti jedné z posledních německých ofenzív na západní frontě. V takzvané třetí bitvě na Aisně Němci prolomili v šířce 80 km francouzskou obranu a pronikli 60 km hluboko, takže mohli dalekonosnými děly ostřelovat Paříž. Oddíl 30 tanků FT-17 mezi vesnicemi Ploisy a Chazelles 31. května 1918 německý postup zastavil, bez podpory pěchoty se ale stroje musely stáhnout.
Francouzi vyrobili 3814 kusů tanků Renault FT-17, drtivou většinu z nich v roce 1918. Pokud by válka dále pokračovala, měli spojenci v úmyslu vyrobit celkem 12 260 lehkých tanků FT-17, z toho třetinu v USA. Po první světové válce se již vyrobené tanky dostaly do mnoha armád světa včetně československé. Francouzi je používali až do začátku druhé světové války, kdy jich měli ve výzbroji 1560.
Video, které jste mohli minout: Jak si vede český tank Václav na Ukrajině?