Bitevník Bismarck prozradila nevinná depeše. Podívejte se na potopení Hitlerovy chlouby

Muž, který prolomil Hitlerův kód - Bismarck

Britská námořní síla a především čest Royal Navy utrpěly 24. května 1941 zdrcující ránu. Při pokusu zabránit německé bitevní lodi Bismarck doprovázené těžkým křižníkem Prinz Eugen prosmýknout se do Severního moře ztratili Britové po pouhých šesti minutách boje bitevní křižník HMS Hood. Z 1419 mužů přežili jen tři a britský premiér Winston Churchill přísahal pomstu.

Hood nebyl ani největší, ani nejmodernější válečnou lodí, sloužila ale na něm většina vysokých důstojníků Admirality a před válkou během několika „spanilých“ plaveb šířil po celém světě slávu Britského impéria. Rozkaz dopadnout Bismarck tak dostalo 13 britských válečných lodí, v podstatě polovina britské Home Fleet.

Unikátní záběry pořízené z paluby Prinze Eugena zachycují salvy hlavních děl Bismarcka ostřelujícího Hood:

Kde je Bismarck?

Nikdo ovšem netušil, kam obří loď vyzbrojená smrtícími 380mm děly míří. Naštěstí v té době už naplno pracovalo analytické oddělení v Bletchley Parku, kterému se podařilo částečně rozluštit německý tajný kód Enigma. Najít v tisících zprávách zmínky o Bismarckovi bylo jako hledat jehlu v kupce sena, nakonec ale kryptoanalytici uspěli. „Kam plujete? Mám starost o syna, který je na palubě. A jejich odpověď zněla: Brest,“ popsala obsah rozhodující zprávy Jane Fawcettová, která na dešifrování německých depeší v Bletchley Parku pracovala.

Díky tomu Britové věděli, že Bismarck míří do severofrancouzského přístavu Brest a mohli na něj nalíčit past. Pouhý den před tím, než se německý kolos mohl dostat pod ochranu německých ponorek a letadel, zaútočily na něj 26. května 1941 svými torpédy předpotopní dvouplošníky z letadlové lodi HMS Ark Royal. Úder byl drtivý – kromě dalších škod zablokoval kormidlo lodi, která od té chvíle mohla opisovat jen obří kruh.

Poslední boj

Okamžik zániku Hitlerovy chlouby se neúprosně blížil. „Loď neovladatelná, budeme bojovat do posledního náboje. Ať žije Vůdce,“ zněla podle dokumentu Muž, který prolomil Hitlerův kód vysílaného na Prima ZOOM poslední zpráva odeslaná z Bismarcku, kterou kryptoanalytici v Bletchley Parku zachytili a dešifrovali ve 21:40.

Po celou noc kolem lodi kroužilo sedm torpédoborců a následujícího dne 27. května 1941 se kolem Bismarcka začala stahovat smrtící smyčka. Brzy ráno se ještě posádka pokusila odeslat palubním letounem Arado 196 do bezpečí lodní deník, záběry z potopení Hooda a další důležité dokumenty. Katapult byl ale poškozený, a protože hydroplán zvyšoval riziko požáru na palubě, svrhla ho posádka raději do moře.

Hlavní bitva začala v 08:47, kdy bitevní lodě King George V a Rodney začaly Bismarck ostřelovat ze svých těžkých děl. Bismarck nakloněný na bok a plující v kruhu odpověděl, ale jeho příď a vzápětí i záď záhy dostaly přímé zásahy a ocitly se v plamenech. Jeden z granátů přitom zasáhl můstek a zabil většinu velících důstojníků. Přesto Bismarck nechtěl prodat svou kůži zadarmo. I když se paluba změnila v změť hořících trosek, loď se stále držela na hladině.

Teprve po 100 minutách nepřetržitého ostřelování, kdy Britové vypálili na 700 granátů, zásahu několika torpédy a odpálení náloží, s jejichž pomocí se německá posádka v bezvýchodné situaci pokusila loď sama potopit, šel v Bismarck ke dnu. Zahynula většina z 2200 členů posádky včetně kapitána Ernsta Lindemanna a admirála Günthear Lütjense. Z vody se podařilo zachránit 114 přeživších.

Vrak lodi objevil v roce 1989 oceánograf Robert Ballard v hloubce 4791 metrů. Bitevník spočívá na svém kýlu na svahu obří podmořské sopky asi 650 kilometrů západně od Brestu. Přesnou polohu Ballard nezveřejnil, aby tak ochránil Bismarck před nájezdy lovců suvenýrů.

ZDROJ: Air Force Magazine

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom